U

Nasza ocena:3Nośnik:DVD
Tytuł polski:U
Tytuł oryginalny:U
Gatunek:animowany, fantasy
Kraj produkcji:Francja
Rok produkcji:2006
Czas trwania:71 min
Kategoria wiekowa:7 lat
Reżyseria:Serge Elissalde, Grégoire Solotareff
Obsada:(głosy) Vahina Giocante, Isild Le Besco, Maud Forget, Bernadette Lafont
Dystrybucja:Gutek Film
Opis
Wejście w dojrzewanie w magicznej scenerii.
Galeria

„U” to projekt Serge’a Elissalde, który do tej pory zajmował się tylko krótkimi animacjami, oraz Grégoire’a Solotareffa, autora ponad 120 książeczek dla dzieci. Dla Solotareffa (jego rodzice pochodzą z Libanu i z Rosji), cenionego we Francji, ale nieznanego poza jej granicami pisarza, był to reżyserski debiut. Sam napisał oczywiście jego scenariusz.

Główną bohaterką jest mieszkająca w nadmorskim zamku księżniczka Mona, żyjąca pod opieką pary niezbyt ładnych szczurów. Pewnego dnia w komnacie Mony zjawia się U, dziewczynka-jednorożec. Zostają najlepszymi przyjaciółkami. Kiedy U przyprowadzi z sobą grupę wędrownych zwierzęcych muzykantów, dorastającej Monie wpadnie w oko przystojny Kulka. Przyjaźń Mony i U stanie wówczas pod znakiem zapytania…

Ta francuska baśń różni się znacznie od hollywoodzkich animowanych przebojów. Różni się formą (bardzo minimalistyczna animacja, tło ledwie zaznaczone kilkoma szczegółami, kadry przypominają malunki farbami wodnymi), tempem i humorem (akcja toczy się leniwie, humor jest niewymuszony, brak ciętych ripost), a przede wszystkim klimatem (poetycka baśń). Jeśli chodzi o treść, jest to klasyczna opowieść o przechodzeniu z dzieciństwa w dojrzewanie, pierwszym uczuciu i ważnych wyborach. Nierzadko smutnych, ale koniecznych…
Interesująca pozycja, bez koszmarnie wyglądających postaci rodem z Cartoon Network, bez przemocy, przeznaczona raczej dla dziewczynek.

ASPEKTY TECHNICZNE

Jeżeli chodzi o dźwięk, to system Dolby Digital 2.0 jest w zupełności wystarczający. Film jest stonowany, ścieżkę wypełnia głównie dość żywa, wesoła muzyka i dialogi. Stanowczo przyjemniejsza dla uszu jest oryginalna ścieżka dźwiękowa, w polskiej bowiem trzeba słuchać zbyt cicho nagranego (przebija się oryginalny język) i sztucznie czytanego dubbingu.

Ostrość i czystość obrazu bez zarzutu, wspaniale pobawiono się kolorami. Są kadry urzekające pastelowością (ważka, co prawda tylko z czterema nogami, na liściu), są też cieszące oczy żywością barw obrazy lasu, jest morska impresja, są „pomroczności jasne”, czyli ciemne kadry rozświetlone punktowo światłem pochodni, księżyca lub świetlika. Kolory się przenikają, mieszają, tworząc mnóstwo ciekawych odcieni i zestawień.

BONUSY

Zwiastuny.

Jan / itk

 

Premiera DVD: 15.04.2011CIEKAWOSTKI – CUDOCYTAT

Zobacz również
Dodaj swoją opinię
Ocena
Ocena 0.00 (0 głosów)
Podpis:
Nasze oceny
Film:3
Obraz:5
Dźwięk:2
Bonusy:0
Stopka techniczna
Obraz::kolor, 1.78:1, 16:9
Dźwięk::Dolby Digital 2.0
Ścieżki dźwiękowe::polska (dubbing), francuska
Napisy::PL
Płyta::1-warstwowa
Liczba scen::12
Bonusy::brak
Newsletter - przyłącz się!
Bądź na bieżąco, podaj swój e-mail, odbieraj newsy i korzystaj z promocji.
  Wybierz najbardziej interesujący dział, 
  a następnie kliknij Zapisz się.