TESS D’URBERVILLES

Nasza ocena:5Nośnik:DVD
Tytuł polski:Tess D\'Urbervilles
Tytuł oryginalny:Tess D\'Urbervilles
Gatunek:obyczaj, kostiumowy
Kraj produkcji:Wielka Brytania
Rok produkcji:2008
Czas trwania:4 x 50 min
Kategoria wiekowa:b.o.
Reżyseria:David Blair
Obsada:Gemma Aretron, Eddie Redmayne, Hans Matheson, Ruth Jones
Dystrybucja:Best Film
Opis
Skrzywdzona niewinność.
Galeria

Anglia, XIX w. 16-letnia Tess Durbeyfield zostaje wysłana do domu zamożnego kuzyna, Aleca D'Urbervillesa po odkryciu przez jej zubożałych rodziców dalekich relacji rodzinnych. Dziewczyna ma w bogatym domu pracować, by wspomóc finansowo rodzinę, jednak na miejscu staje się ofiarą natarczywego krewnego. Brzemienna Tess wraca do rodzinnego domu, ale nie znajduje w nim zrozumienia ani pocieszenia – dla rodziców jest powodem do wstydu. Po śmierci dziecka wychodzi za mąż, jednak po odkryciu jej sekretu jej małżonek ją porzuca. Nieszczęśliwą, niemającą źródła utrzymania, za to mającą zepsutą reputację dziewczynę los popycha z powrotem w ramiona Aleca.

Czteroodcinkowy serial produkcji BBC jest ekranizacją powieści Tomasa Hardy'ego z 1891 roku. Po BBC zazwyczaj spodziewamy się wysokiego poziomu realizacji i w tym wypadku oczekiwania te zostają w stu procentach spełnione. FIlm jest doskonały zarówno w warstwie realizacyjnej (kostiumy, scenografia, plenery, muzyka), jak i w warstwie psychologicznej. Historia nieszczęsnej, niewinnej, pełnej wiary w ludzi dziewczyny jest opowiedziana wzruszająco, w wielu momentach film chwyta za serce, a postać głównej bohaterki budzi i sympatię, i podziw, i prawdziwe współczucie. Wyśmienicie także zagrali aktorzy, a Gemma Aretron idealnie pasuje do swojej roli. Jej Tess jest pełną wdzięku, rozumną dziewczyną, której los nie szczędził ciosów, a która mimo to pozostaje wewnętrznie czysta i lepsza niż otaczający ją ludzie.

ASPEKTY TECHNICZNE

Szkoda, że bardzo ładny wizualnie obraz nie jest wolny od wad. Należą do nich: szemranie tła widoczne niekiedy na ciemnych powierzchniach (np. ciemnobrązowe włosy Tess), momentami (w ruchu) rozmyta ostrość (generalnie w całym filmie jest zmiękczona) i zielonkawy nalot na ciemnych, zwłaszcza brązowych, słabo oświetlonych powierzchniach. Tyle minusów, plusem jest naturalna i bogata paleta barwna. Zwłaszcza zieleń i brązy mają wiele odcieni, ta pierwsza zaś bywa wspaniale soczysta. Tonacja kolorów bywa i ciepła, i chłodna, nasycona i pastelowa, w zależności od miejsca i czasu akcji. We wnętrzach przeważnie mamy do czynienia z kolorami ocieplonymi pomarańczowawym światłem ognia. Cera aktorów jest naturalna, widać piegi, brud, spękanie warg.

Ścieżka dźwiękowa jest tylko w Dolby Digital 2.0, jednak jak na ten system jest dobrze. Odgłosy są niedonośne, ale liczne i zróżnicowane. Słychać wyraźnie turkot kół powozów, tętent koni, metaliczny odgłos wbijania łopat w ziemię czy śpiew ptaków, w którym da się rozróżnić poszczególne trele i ćwierkania. Głosy aktorów słychać wyraźnie.

BONUSY

Oferta dystrybutora.

itk

Premiera DVD: 6.06.2012

Dodaj swoją opinię
Ocena
Ocena 0.00 (0 głosów)
Podpis:
Nasze oceny
Film:5
Obraz:3
Dźwięk:3
Bonusy:0
Stopka techniczna
Obraz::kolor, 1.78:1, 16:9
Dźwięk::Dolby Digital 2.0
Ścieżki dźwiękowe::polska (lektor), angielska
Napisy::PL
Płyta::1-warstwowe
Liczba scen::4 odcinki
Bonusy::oferta dystrybutora
Newsletter - przyłącz się!
Bądź na bieżąco, podaj swój e-mail, odbieraj newsy i korzystaj z promocji.
  Wybierz najbardziej interesujący dział, 
  a następnie kliknij Zapisz się.