PODRÓŻE GULIWERA

Data premiery:17.05.2011Nośnik:DVDBlu-ray
Tytuł polski:Podróże Guliwera
Tytuł oryginalny:Gulliver’s Travels
Gatunek:komedia, fantasy
Kraj produkcji:USA
Rok produkcji:2010
Czas trwania:83 min
Kategoria wiekowa:7 lat
Reżyseria:Rob Letterman
Obsada:Jack Black, Emily Blunt, Amanda Peet, Billy Connolly, Jason Segel, Chris O’Dowd
Dystrybucja:Imperial CinePix
Opis
Wielki Guliwer o małym rozumku.
Galeria
Film Roba Lettermana to swego rodzaju kuriozum. W pewnym sensie mamy do czynienia z uwspółcześnioną ekranizacją powieści Jonathana Swifta, do której dorzucono kilka elementów pasujących twórcom efektów w 3D (a wzorowanych na podobnych z „Iron Mana”). W pewnym sensie, gdyż główny bohater charakterem nijak nie przypomina książkowego odpowiednika (jak i zresztą żadna z pozostałych postaci; nic dziwnego, że pominięto nazwisko Swifta w napisach początkowych).

Ekranowy Lemuel Guliwer to duży dzieciak (czterdziecha na karku) w trampkach, z nadwagą, niezbyt lotny, obdarzony niezbyt wyszukanym poczuciem humoru. Pracuje w gazecie, wolne chwile spędza przy konsoli, jest zwariowany na punkcie „Gwiezdnych wojen”. Podczas służbowego wyjazdu na Bermudy, w okolicach słynnego Trójkąta, zostaje wessany do innej rzeczywistości. Budzi się związany przez maleńkich ludzików, którzy bynajmniej nie są przyjaźnie nastawieni do opasłego olbrzyma…

A dalej serwuje się nam sceny batalistyczne (walka z flotyllą wroga, starcie w zbrojach robotów) przedzielone sekwencjami, w których główny bohater uczy Liliputy jedynego słusznego – czyli amerykańskiego – stylu życia i bycia. Oczywiście Guliwer pokazuje też swe romantyczne oblicze, a także wielkie serce. A może raczej wielki pęcherz, gdyż pożar pałacu króla gasi… moczem.

Mimo że Jack Black w roli olbrzyma dwoi się i troi, błaznuje i wygina śmiało ciało (i tak nie ominęła go nominacja do Złotej Maliny), całość wypada żenująco: koszarowy humor, głupawy scenariusz, efekty lepsze też już się nieraz trafiały… I na to poszło ponad 110 milionów dolarów?!

Jan
Dodaj swoją opinię
Ocena
Ocena 0.00 (0 głosów)
Podpis:
Newsletter - przyłącz się!
Bądź na bieżąco, podaj swój e-mail, odbieraj newsy i korzystaj z promocji.
  Wybierz najbardziej interesujący dział, 
  a następnie kliknij Zapisz się.