PARANOJA

Nasza ocena:4Nośnik:DVD
Tytuł oryginalny:Paranoia
Gatunek:thriller
Kraj produkcji:USA, Francja
Rok produkcji:2013
Czas trwania:103 min.
Kategoria wiekowa:15 lat
Reżyseria: Robert Luketic
Obsada:Liam Hemsworth, Gary Oldman, Harrison Ford, Richard Dreyfuss, Amber Heard, Embeth Davidtz
Dystrybucja:Monolith Video
Opis
Pieniądze szczęścia nie dają.
Galeria

Film Roberta Luketica jest dosłowną ilustracją tego powiedzenia – niewiele więcej z niego, niestety, wynika i szkoda gwiazd w obsadzie: niby jest tempo i sprawnie napisany scenariusz, ale przecież i tak wiemy co będzie dalej, źli są źli do szpiku kości i próżno w nich szukać jakiejś wielowymiarowości, dobry młody idealista (piękny i bogaty na dodatek) nauczy się czego trzeba i w sumie nic nie straci, ogólnie więc całość jest dość drętwa.

Głównym bohaterem jest młody inżynier Adam, który zostanie wciągnięty w rywalizację między dwoma szefami korporacji. Przyłapany na malwersacji musi pójść na układ ze swym pracodawcą Nicholasem Wyattem i staje się szpiegiem technologicznym w zakładzie Jocka Goddarda. Szybko odkrywa, że zajęcie jest intratne (o tym zawsze marzył, mając w pogardzie ojca, który pozostał stróżem), ale on sam jest tylko pionkiem w bezwzględnej grze i ryzykuje bardzo wiele.

Największe atuty filmu to obsada (choć wielcy aktorzy dalecy są od swojej najwyższej formy) i pokazanie wielkich korporacji jako instytucji przypominające… struktury mafijne (co pewnie w dużej mierze jest prawdą). Zabrakło tutaj jednak oryginalności i rozmachu, dawkowania napięcia, przede wszystkim zaś film drażni wspomnianym już moralizatorstwem, wybrzmiewającym dość infantylnie… Nic dziwnego, że film okazał się wielką finansową klapą.

ASPEKTY TECHNICZNE

Przeniesiemy się w wir wielkiego miasta z jego odczłowieczonymi, biurowymi kolorami: szarościami, zimnymi błękitami i srebrem. Tym większa przyjemność sprawia scena pikniku poza miastem, w której dominują piękne jaskrawe zielenie i spokojna biel, rozjaśniona pięknym popołudniowym światłem. Z usterek falowanie krawędzi widoczne w panoramach ukazujących potężne szklane biurowce.

Dźwięk nagrany jest dziwnie, ze słabymi tyłami i zbyt cichymi dialogami. Trzeba naprawdę pogłośnić sprzęt, żeby wszystko wyłowić. Nawet takie odgłosy jak muzyka na dyskotece są intensywne ale i tak power idzie z przodu.

BONUSY

Choć krótkie, to bardzo ciekawe! Dostarczające sporo informacji o temacie podejmowanym w filmie, jakim jest oprócz wywiadu przemysłowego inwigilacja ludzi za pomocą najnowocześniejszych technik. Z trzech materiałów właśnie „Prywatność nie istnieje” (5 min.) dotyka tego problemu. Uderzają dane statystyczne mówiące o tym, że w samych Stanach jest 30 mln kamer, obywatel filmowany jest średnio 75 razy, 1 na 4 osoby korzystała w 2013 roku z serwisów społecznościowych, 25 mln Amerykanów pada ofiarą kradzieży tożsamości, a do fałszerstwa czyjejś tożsamości dochodzi co 3 sekundy! Nic w tym dziwnego skoro technologia poszła tak do przodu, że można kraść zdjęcia z czyjejś komórki, czy zgrywać rozmowy nawet bez bluetootha i WiFI. Dodatek „Początek” (5 min.) z kolei koncentruje się na głównym temacie książki Josepha Findera, której adaptacją jest „Paranoja”, na wątku sabotażu przemysłowego w jaki uwikłane są wielkie korporacje niczym w wojskowym wywiadzie kradnące sobie informacje i pomysły. Ostatni bonus „Gracze” (5 min.) to refleksje o tym jak pracowało się na planie filmowym z takimi legendami kina jak grający dwa czarne charaktery Harrison Ford i Gary Oldman.

Jan/veroika

Dodaj swoją opinię
Ocena
Ocena 0.00 (0 głosów)
Podpis:
Nasze oceny
Film:4
Obraz:4
Dźwięk:3
Bonusy:2
Stopka techniczna
Obraz::kolor, 2.40:1, 16:9
Dźwięk::Dolby Digital 5.1
Ścieżki dźwiękowe::polska (lektor), angielska
Napisy::PL
Płyta::2-warstwowa
Bonusy::zwiastuny, materiały tematyczne
Newsletter - przyłącz się!
Bądź na bieżąco, podaj swój e-mail, odbieraj newsy i korzystaj z promocji.
  Wybierz najbardziej interesujący dział, 
  a następnie kliknij Zapisz się.