PAGANINI: UCZEŃ DIABŁA

Nasza ocena:4Nośnik:DVD
Tytuł polski:Paganini: uczeń diabła
Tytuł oryginalny:The Devil\'s Violinist
Gatunek:biograficzny
Kraj produkcji:Włochy, Niemcy
Rok produkcji:2013
Czas trwania:122 min
Kategoria wiekowa:15 lat
Reżyseria:Bernard Rose
Obsada:David Garret, Jared Harris, Joely Richardson, Veronica Ferres
Dystrybucja:Monolith Video
Opis
Skrzypek i sza(rla)tan.
Galeria

Najgenialniejszy wirtuoz skrzypiec Niccolo Paganini przybywa na występy do Londynu, gdzie czeka już na niego entuzjastycznie nastawiona publiczność. Skrzypek i jego impresario Urbani korzystają z gościnności organizatora koncertu i zatrzymują się w jego domu. Paganini zostaje oczarowany urodą i osobowością ślicznej córki gospodarza, Urbani jednak, dla ochrony własnych interesów, knuje intrygę mającą zniszczyć rodzącą się zażyłość mistrza i dziewczyny.

Film warto obejrzeć dla wirtuozerskich popisów przystojnego Davida Garetta w roli Paganiniego. Jest to wybitnie utalentowany muzyk, którego zdolności objawiły się już we wczesnym dzieciństwie. Z talentem aktorskim u niego tak sobie, to znaczy świetnie wypada w scenach koncertowych, trochę gorzej, kiedy wygłasza swoje kwestie. Poziom gry zawodowych aktorów oczywiście bez zarzutu. Trochę niedomaga wątek intryg Urbaniego, w sumie nieco niezrozumiałych. Całość, po dodaniu udanej scenografii i interesujących wizualnie kilku scen, warta polecenia.

ASPEKTY TECHNICZNE

„Paganini. Uczeń diabła” jest filmem, na który miło popatrzeć, a jeszcze milej posłuchać. Oczy cieszą barwy, zwłaszcza te południowe czyli oranże, kość słoniowa, złoto, czerwienie, piękne pastele. Mniej pogodne ale bardziej wyrafinowane są mroczne szarości Londynu, bo też miasto tonie w mglistej mlecznej magmie, z której wyłaniają się zarysy czarnych budowli. Dziwne wrażenie robią sceny na nabrzeżu, przypominające obrazy holenderskich mistrzów, z nieruchomym tłem lekko nierzeczywiste. W ogóle jak na taki film, operator nie przepracował się – ujęcia są nieciekawe, nie ma w nich zbyt wiele polotu, mało jest zbliżeń a kompozycja kadrów pozostawia niedosyt. Ostrość jest jedynie przeciętna, kontrast chwilami niedomaga.

Ścieżka muzyczna pięknie oddaje maestrię gry bohatera, przeciągłe dźwięki skrzypiec, szarpanie strun palcami, mocne uderzenia smyczka o struny czy jej pękanie mają odpowiednią dynamikę i energię. W tyłach z kolei króluje aplauz tłumów, skandowanie moralistek czy stukot kół dorożek o kocie łby bruku.

BONUSY

Zwiastuny.

itk / veroika

Dodaj swoją opinię
Ocena
Ocena 0.00 (0 głosów)
Podpis:
Nasze oceny
Film:4
Obraz:3
Dźwięk:4
Bonusy:0
Stopka techniczna
Obraz::kolor, 2.40:1, 16:9
Dźwięk::Dolby Digital 5.1
Ścieżki dźwiękowe::polska (lektor), angielska
Napisy::PL
Płyta::2-warstwowa
Liczba scen::8
Bonusy::zwiastuny
Newsletter - przyłącz się!
Bądź na bieżąco, podaj swój e-mail, odbieraj newsy i korzystaj z promocji.
  Wybierz najbardziej interesujący dział, 
  a następnie kliknij Zapisz się.