NÓI ALBÍNÓI

Nasza ocena:4Nośnik:DVD
Tytuł polski:Nói albínói
Tytuł oryginalny:Nói albínói
Gatunek:obyczaj
Kraj produkcji:Islandia, Niemcy, Dania, Wielka Brytania
Rok produkcji:2003
Czas trwania:88 min
Kategoria wiekowa:12 lat
Reżyseria:Dagur Kári
Obsada:Tómas Lemarquis, Pröstur Leó Gunnarsson, Elín Hansdóttir, Anna Fridriksdóttir, Hjalti Rögnvaldsson, Pétur Einarsson, Greipur Gislason
Dystrybucja:Best Film
Opis
Szara egzystencja w bieli.
Galeria


Siedemnastoletni Nói Kristmundsson mieszka ze swą ekscentryczną babcią na islandzkim fiordzie. Zniechęcony do rzeczywistości, zwłaszcza zaś do szkoły, marzy o wyjeździe z Islandii na Hawaje. Marzenie to potęguje miłość do pracującej na stacji benzynowej Íris, nowej w miasteczku. Niestety ucieczki z wyspy kończą się jedynie na nieudanych próbach.

„Nói albínói” jest zdobywcą wielu nagród, między innymi Nagrody Głównej Jury na Rouen Nordic Film Festival i nagrody FIPRESCI na Göteborg Film Festival, na którym został zresztą uznany także za Najlepszy Film Skandynawski. Jego niewątpliwym walorem jest miejsce akcji, egzotyczna dla nas Islandia, kraina lodu i gejzerów, w której zimą słońce świeci zaledwie trzy godziny dziennie, latem zaś nie zachodzi przez trzy miesiące. Film właściwie nie ma akcji, dzieje się w nim niewiele, brak jest wątku zmierzającego od do, obserwujemy po prostu poczynania inteligentnego (choć otoczenie ma na ten temat różne opinie), zbuntowanego, marzącego o innym życiu, niż wiodą jego najbliżsi, nastolatka. Choć w ogólnym odbiorze klimat filmu jest dość przygnębiający, nie brakuje w nim zabawnych scen i odrobiny humoru, który wnoszą przede wszystkim bliscy chłopaka, babcia i wiecznie podchmielony ojciec. Aktorsko niełatwej roli z powodzeniem sprostał Tómas Lemarquis, wiele postaci jest granych przez naturszczyków.

Płyta ukazała się w ramach serii „Filmowe strony świata”.

ASPEKTY TECHNICZNE

Paleta barwna filmu kojarzy się z krainą lodu, dominują w niej biel i zimne błękity, jeżeli pojawia się zieleń, to w przygnębiającym, zgniłym odcieniu. Karnacja aktorów blada, czasem wręcz zielonkawa. W zbliżeniach obraz jest wyraźny, ostry, w dalszych planach, w plenerze ostrość mięknie. Kontrast w ciemnych ujęciach nieco niedomaga i szczegóły się zlewają. Od czasu do czasu widoczne jest szemranie tła.

W ścieżce dźwiękowej dzieje się niewiele, zwłaszcza że dialogów jest mało, a odgłosów jeszcze mniej (świst wiatru). Aktywne są przeważnie przednie głośniki, tylne ożywiają się w paru scenach (strzały, lawina).

BONUSY

Jedynie książeczka.

itk


Premiera DVD: 18.10.2012

Dodaj swoją opinię
Ocena
Ocena 0.00 (0 głosów)
Podpis:
Nasze oceny
Film:4
Obraz:3
Dźwięk:3
Bonusy:0
Stopka techniczna
Obraz::kolor, 1.85:1, 16:9
Dźwięk::Dolby Digital 5.1, Dolby Digital Stereo
Ścieżki dźwiękowe::polska (lektor – DDS), islandzka (DD 5.1)
Napisy::PL
Płyta::1-warstwowa
Liczba scen::12
Bonusy::książeczka
Newsletter - przyłącz się!
Bądź na bieżąco, podaj swój e-mail, odbieraj newsy i korzystaj z promocji.
  Wybierz najbardziej interesujący dział, 
  a następnie kliknij Zapisz się.