NA NOŻE

Nasza ocena:5Nośnik:DVD
Tytuł polski:Na noże
Tytuł oryginalny:Knives Out
Gatunek:kryminał, komedia
Kraj produkcji:USA
Rok produkcji:2019
Czas trwania:130 min.
Kategoria wiekowa:12 lat
Reżyseria:Rian Johnson
Obsada:Daniel Craig, Chris Evans, Christopher Plummer, Ana de Armas, Jamie Lee Curtis, Don Johnson, Toni Collette, Michael Shannon
Dystrybucja:Monolith Video
Medal:niebieski
Opis
Teatr absurdu w kryminalnym wydaniu.

Słynny autor powieści kryminalnych Harlan Thrombey zostaje znaleziony martwy w swej posiadłości dzień po 85-tych urodzinach. Śledztwo prowadzi równie elegancki, co dociekliwy detektyw Benoit Blanc. Dzień przed fatalnym zejściem Thrombeya w jego posiadłości odbyła się huczna uroczystość z udziałem jego dość szczególnej rodziny. Detektyw Blanc podejrzewa wszystkich, łącznie z najbardziej oddaną służącą denata. Z determinacją i wprawą przedziera się przez sieć rodzinnych zależności, zawiści, wzajemnych oskarżeń i finansowych oczekiwań. Motyw ma tu każdy, jak to w rodzinie. Okazji podczas urodzin seniora rodu również nie brakowało nikomu, ale sprawca może być tylko jeden. Zamknięci w luksusowej posiadłości, poddani nieszablonowym metodom śledczym Blanca, „bliscy” Thrombeya zmuszeni są do podjęcia morderczej gry, której wynik do ostatniej chwili pozostanie zagadką.

Przednia zabawa gwarantowana! I to nie tylko dlatego ze zgromadzono na planie – wzorem  najlepszych ekranizacji powieści Agathy Christie „Morderstwa w Orient Expresie” czy „Śmierci na Nilu” – aktorską śmietankę! Wszystko w tym filmie jest dokładnie takie jak ma być. Jest humor, ale bardzo wyważony i inteligentny, zabarwiony w odpowiednich proporcjach groteską i ironią, przypominającą kryminalne dzieła braci Coen. Jest intryga, ale idealnie zawikłana, nie na tyle żeby nas zmęczyć, a dostatecznie bardzo, by nas zaciekawić. Bohaterów jest aż nadto, ale za to stanowią menażerię ludzkich oryginałów, które są tak różnobarwne i oryginalne, że nie ma tu mowy o jakimkolwiek zlewaniu się ich w magmę bezpostaciowych osobowości. Akcja trzyma w napięciu, bo też meandruje jak w najlepszych powieściach Christie, ale pomimo tego, że z brytyjską autorką nie ma film nic wspólnego to i analogie i nawiązania są jak najbardziej na miejscu. Film igra z konwencją, ale nawet podkręcając motywy do granic absurdu nigdy nie przekracza granicy inteligentnej zgrywy. To dobrze przemyślana, układająca się w kryminalne puzzle zagadka, nie pozbawiona pewnych specyficznych, psychologicznych  smaczków i głębszych treści. Absorbującym motywem jest fakt, iż główna bohaterka nie potrafi kłamać, a wszelkie podejmowane próby kończą się… wymiotami. Do refleksji skłaniają też relacje klasowe. Wszak jedyna uczciwa to imigrantką, policjant jest czarnoskóry, a detektyw pochodzi  z nizin społecznych. Arystokracja korzystająca bez umiaru z dorobku sławnego dziadka to zaś banda nierobów z pretensjami, którzy jednak na drugie imię mają roszczeniowość. Prym wiedzie w tej menażerii wiedzie Toni Colette oraz Jamie Lee Curtis w rolach synowej i córki nieboszczyka. Więc poza tym, że dobrej zabawy to i refleksji nie zabraknie!

Dodaj swoją opinię
Ocena
Ocena 0.00 (0 głosów)
Podpis:
Nasze oceny
Film:5
Obraz:4
Dźwięk:4
Bonusy:1
Stopka techniczna
Obraz::kolor, 1.85:1, 16:9
Dźwięk::Dolby Digital 5.1
Ścieżki dźwiękowe::polska (lektor), angielska
Napisy::PL
Płyta::2-warstwowa
Liczba scen::8
Bonusy::zwiastuny
Newsletter - przyłącz się!
Bądź na bieżąco, podaj swój e-mail, odbieraj newsy i korzystaj z promocji.
  Wybierz najbardziej interesujący dział, 
  a następnie kliknij Zapisz się.