MIŁOŚĆ NA KRYMIE

Nasza ocena:4Nośnik:DVD
Tytuł polski:Miłość na Krymie
Tytuł oryginalny:Miłość na Krymie
Gatunek:teatr
Kraj produkcji:Polska
Rok produkcji:1998
Czas trwania:106 min
Kategoria wiekowa:15 lat
Reżyseria:Erwin Axer
Obsada:Jacek Mikołajczak, Ewa Gawryluk, Zbigniew Zapasiewicz, Krzysztof Kowalewski, Marta Lipińska, Adam Ferency, Olga Sawicka
Dystrybucja:TVP
Opis
Mimo deklaracji Sławomira Mrożka, autora tego dramatu, w „Miłości na Krymie” więcej jest Krymu niż miłości.
Galeria

Przez Krym Mrożek rozumie „historyczność, komunę, Sowiety”, a jego sztuka pokazuje Rosję w trzech znaczących momentach jej historii. Część pierwsza rozgrywa się przed wybuchem I wojny światowej. Jak w dramatach Czechowa bohaterowie spektaklu zażywają wypoczynku, spacerują, piją herbatę z samowara, przy której toczą filozoficzne dysputy. Młoda nauczycielka Tatiana (Ewa Gawryluk) kocha się w posępnym poruczniku Siejkinie (Jacek Mikołajczak), ten jednak niespodziewanie prosi o rękę aktorkę Lily. Lily wybiera na męża Niemca Wolfa, budowniczego kolei. W salonie przebywa także zakochany w Tatianie poeta Iwan Zachedryński (Zbigniew Zapasiewicz) oraz małżeństwo kupców Czelcowów (Krzysztof Kowalewski, Marta Lipińska) – on rubaszny prostak, ona ignorantka.

Po rozwiązaniu kwestii małżeńskich Mrożek przenosi widza w lata 30. Zachedryński jest teraz cenzorem, ma romans ze swoją asystentką Tatianą i musi znosić grubiaństwa Czelcowa. Ponieważ nie doniósł na innego poetę, zostaje zesłany na Sybir.

Mijają lata, jest rok 1990. W Rosji władzę obejmuje mafia w typie obwieszonego złotem Pietii (Marcin Troński), krewnego Iwana Zachedryńskiego, który po powrocie z łagru stał się żebrakiem. Jak relikty dawnej przeszłości na scenie pojawiają się postarzali i trochę jakby przebywający w innym świecie Wolfowie, stara służąca (Danuta Szaflarska), która chce sprzedać samowar, oraz reprezentujący już nowe realia Czelcowowie, wyruszający do Ameryki, by tam robić karierę. Z mgły wyłaniają się także Siejkin i Tatiana…

Miłość ustępuje miejsca karykaturalnemu spojrzeniu na Rosję, na jej przemiany i wpływ tych przemian na losy i postawy ludzi. Najważniejszą postacią jest poeta Iwan Zachedryński, cyniczny (ale tęskniący za uczuciem) inteligent, który oddał się nowemu ustrojowi, aby zostać przez niego zmiażdżonym i w końcu przyznać się do porażki, którą sam nazywa „skurwieniem się”. Tak właśnie Mrożek wyobraził sobie dalsze dzieje bohaterów dramatów Antoniego Czechowa, do których, a zwłaszcza do „Wiśniowego sadu”, sztuka nawiązuje chwilami wręcz bezpośrednio. Miłość pojawia się w tym spektaklu jako coś wytęsknionego i niespełnionego, jako trwające wiecznie i niezniszczalne marzenie, które bez względu na zawieruchy pozwala człowiekowi zachować resztki człowieczeństwa. Jeśli chodzi o aktorstwo, role zostały zagrane poprawnie, ale wybitnej kreacji raczej się tu nie znajdzie.

Zaprezentowana na płycie w ramach kolekcji „Złota setka Teatru Telewizji” sztuka Sławomira Mrożka jest telewizyjną wersją przedstawienia Teatru Współczesnego z 1994 r.

ASPEKTY TECHNICZNE

Pod względem jakości obraz jest bardzo niekonsekwentny. W pierwszych dwóch częściach ujęcia bywają ostre, szczegóły bliskiego planu są ładnie widoczne (koronki w bluzce Tatiany), a kolory żywe, często naturalne. Ale zdarzają się także zmiękczenia, np. podczas ruchu, twarze aktorów nabierają nienaturalnej opalenizny, a detale na ciemnych powierzchniach gubią się. Pojawia się też falowanie krawędzi. W trzeciej części obraz jest niedobry – zmiękczony, mało wyraźny, a kolory bardzo zblakły, jest też efekt halo i sporo falowania krawędzi. Inna rzecz, że akcja rozgrywa się w porcie, gdzie panuje mgła, ale to nie tłumaczy wszystkich usterek.

Dźwięk w Dolby Digital 5.1, praktycznie monofoniczny. Brzmienie bez zarzutu.

BONUSY

Oferta TVP, czyli 12 spektakli teatru TVP na DVD z kolekcji „Złota setka Teatru Telewizji”.

ren

 

Dodaj swoją opinię
Ocena
Ocena 0.00 (0 głosów)
Podpis:
Nasze oceny
Film:4
Obraz:3
Dźwięk:3
Bonusy:0
Stopka techniczna
Obraz::kolor, 1.33:1, 4:3
Dźwięk::Dolby Digital 5.1
Ścieżki dźwiękowe::polska
Napisy::brak
Płyta::2-warstwowa
Bonusy::oferta dystrybutora
Newsletter - przyłącz się!
Bądź na bieżąco, podaj swój e-mail, odbieraj newsy i korzystaj z promocji.
  Wybierz najbardziej interesujący dział, 
  a następnie kliknij Zapisz się.