MILLENNIUM: ZAMEK Z PIASKU, KTÓRY RUNĄŁ

Nasza ocena:4Nośnik:DVD
Tytuł polski:Millennium: zamek z piasku, który runął
Tytuł oryginalny:Luftslottet som sprängdes
Gatunek:thriller
Kraj produkcji:Dania, Niemcy, Szwecja
Rok produkcji:2009
Czas trwania:141 min
Kategoria wiekowa:18 lat
Reżyseria:Daniel Alfredson
Obsada:Michael Nyqvist, Noomi Rapace, Annika Hallin, Lena Endre, Anders Ahlbom, Jacob Ericksson, Sofia Ledarp
Dystrybucja:Monolith Video
Opis
Sprawy, które mogły zatrząsnąć Szwecją.
Galeria

Trzecia część trylogii „Millennium” Stiega Larssona jest bardzo ściśle związana z poprzednią częścią, „Dziewczyną, która igrała z ogniem”, toteż bez znajomości treści tamtego filmu raczej trudno się połapać w intrydze. Ciężko ranna hakerka Lisbeth Salander przebywa w szpitalu, skąd za próbę zabicia ojca i przypisywane jej morderstwa trafić może jedynie do więzienia, a potem, po procesie, ewentualnie do szpitala psychiatrycznego, pod opiekę znęcającego się nad nią w dzieciństwie psychiatry. Tymczasem dla wścibskich redaktorów z magazynu „Millennium” sprawy przybierają bardzo groźny obrót. Okazuje się bowiem, że wpadli na trop tajnego stowarzyszenia wysoko postawionych członków aparatu sił bezpieczeństwa, a ci robią wszystko, by uchronić się przed zdemaskowaniem, nie stroniąc od prób zamachu na życie dziennikarzy.

„Millennium: zamek z piasku, który runął” nie jest już tak dramatyczny i akcyjny jak część druga, może dlatego, że Lisbeth większą część czasu spędza w szpitalu. Tym razem intryga koncentruje się na badaniu działalności tajnej grupy członków służb specjalnych, do których należał ojciec Lisbeth, oraz na procesie hakerki. Do bardziej intensywnych pod względem napięcia scen należy finałowa rozgrywka Salander z próbującym ją zabić Ronaldem Niedermannem, przerażającym blondwłosym potworem, który jest jej przyrodnim bratem.

Dla przypomnienia: pierwsza część serii, „Millennium. Mężczyźni, którzy nienawidzą kobiet”, została wydana na DVD w czerwcu 2010 r.

ASPEKTY TECHNICZNE

Podobnie jak obie poprzednie części serii „Millennium”, także i w tej strona wizualna jest bardzo specyficzna. Obraz (1.78:1) ma bardzo zgaszone kolory, ujęcia są często niebiesko-czarne z brązowym akcentem w formie nieco zbyt opalonych twarzy aktorów. Ostrość łagodna, odwzorowanie szczegółów raczej przeciętne, wiele z nich gubi się na ciemnym tle. Do usterek należy zauważalne szemranie tła.

Dźwięk w Dolby Digital 5.1, głównie frontalny, ale odgłosy są dobrze rozseparowane na boki. Głośniki efektownie testuje trzask fleszy, strzelających z obydwu stron. Do ciekawszych pod względem przestrzenności scen należy finałowa rozgrywka w cegielni między Lisbeth i Niedermannem.

BONUSY

Tylko 11 zwiastunów.

ren 

Premiera DVD: 14.04.2011

Dodaj swoją opinię
Ocena
Ocena 0.00 (0 głosów)
Podpis:
Nasze oceny
Film:4
Obraz:4
Dźwięk:4
Bonusy:1
Stopka techniczna
Obraz::kolor, 1.78:1, 16:9
Dźwięk::Dolby Digital 5.1
Ścieżki dźwiękowe::polska (lektor), szwedzka
Napisy::PL
Płyta::2-warstwowa
Liczba scen::8
Bonusy::zwiastuny
Newsletter - przyłącz się!
Bądź na bieżąco, podaj swój e-mail, odbieraj newsy i korzystaj z promocji.
  Wybierz najbardziej interesujący dział, 
  a następnie kliknij Zapisz się.