MIASTO ODKUPIENIA

Nasza ocena:4Nośnik:DVD
Tytuł polski:Miasto odkupienia
Tytuł oryginalny:Swelter
Gatunek:thriller
Kraj produkcji:USA
Rok produkcji:2014
Czas trwania:96 min
Kategoria wiekowa:15 lat
Reżyseria:Keith Parmer
Obsada:Jean-Claude Van Damme, Lennie James, Grant Bowler, Alfred Molina, Freya Tingley
Dystrybucja:Monolith Video
Opis
Zemsta vs. demoralizacja.
Galeria

Pięciu wspólników planowało podzielić się 100 mln dolarów, które padły ich łupem, ale jeden z nich okazał się zdrajcą. Czterech z nich wylądowało w więzieniu, piąty zniknął z całą kasą. Po 10 latach oszukanej czwórce udaje się uciec z więzienia. Ich celem jest odnalezienie nielojalnego wspólnika i odzyskanie pieniędzy. Trop poszukiwań wiedzie ich do małego miasteczka na pustyni w Kalifornii. Jego mieszkańcy okazują się godnymi przeciwnikami przestępców, jeżeli chodzi o poziom demoralizacji.

Informację dystrubutora: „Jean-Claude Van Damme we współczesnym westernie" należałoby uzupełnić: „Jean-Claude Van Damme w roli drugoplanowej we współczesnym westernie". I trzeba od razu przyznać, że to kolejny film, w którym aktor zaskakuje... brakiem gwiazdorskich tendencji i całkiem dyskretną, ciekawą kreacją. Powiedzenei im starszy tym lepszy jest tu całkiem na miejscu. Z trzech obejrzanych w tej partii filmów z byłymi gwiazdami akcji: Arnoldemn Schwarzneggerem i Stevenem Seagalem, ten z Van-Dammem broni się najlepiej. Może fabuła filmu sama w sobie jest dość słaba, ale westernowa konwencja jest strzałem w dziesiątkę i przywodzi trochę na myśl klimat "W samo południe". Niespieszne, jeżeli chodzi o rozwój akcji, „Miasto odkupienia" ma swój gorący, duszny klimat. Do obejrzenia.

ASPEKTY TECHNICZNE

Film ma dwie tonacje kolorystyczne. Pierwsza monochromatyczna (scena napadu) ziębi nas zieleniami, błękitami i srebrem. Druga monochromatyczna (reszta filmu) grzeje nas kolorami pustynnego amerykańskiego Południa z całą jego paletą brązów od sjeny przez kasztan po dąb. Czerń smolista. Zdjęcia wydają się lekko prześwietlone, ale to raczej intencjonalny zabieg. Kontrast i ostrość bardzo dobre ze świetną widocznością szczegółów w zbliżeniach (krople potu, plamy, krostki, pojedyncze włosy). Ładnie widać odwzorowanie szczegółów transferu w takich aspektach jak faktura materiałów bohaterów: atłasowe marynarki zbirów mają inną, widoczną gołym okiem śliską fakturę tak różną od przaśnych materiałów, w które odziani są mieszkańcy miasteczka.

Dźwięk znakomity. Ścieżka muzyczna bogata jest w różne brzmienia: country, gospel, ballady, ogólnie sporo mocnej dynamicznej gitary. Ścieżka dźwiękowa obfituje w różnorodne akcyjne i nie tylko, bo w tyłach bardzo intensywnie brzmią ładnie oddane odgłosy natury: granie świerszczy, szelest ptasich skrzydeł, ich świergot, wycie wilków czy krakanie, a raczej wrzask sępów. Oczywiście najważniejsze w filmie są odgłosy akcji i one nie pozostawiają nic do życzenia. Odgłosy strzałów, detonacji czy bijatyki wyraźne o dużej  sile.

BONUSY

Zwiastuny.  

itk / veroika

Dodaj swoją opinię
Ocena
Ocena 0.00 (0 głosów)
Podpis:
Nasze oceny
Film:4
Obraz:4
Dźwięk:5
Bonusy:0
Stopka techniczna
Obraz::kolor, 1.78:1, 16:9
Dźwięk::Dolby Digital 5.1
Ścieżki dźwiękowe::polska (lektor), angielska
Napisy::PL
Płyta::2-warstwowa
Liczba scen::8
Bonusy::zwiastuny
Newsletter - przyłącz się!
Bądź na bieżąco, podaj swój e-mail, odbieraj newsy i korzystaj z promocji.
  Wybierz najbardziej interesujący dział, 
  a następnie kliknij Zapisz się.