LEPSZE ŻYCIE

Nasza ocena:4Nośnik:DVD
Tytuł polski:Lepsze życie
Tytuł oryginalny:A Better Life
Gatunek:obyczaj
Kraj produkcji:USA
Rok produkcji:2011
Czas trwania:98 min
Kategoria wiekowa:12 lat
Reżyseria:Chris Weitz
Obsada:Demián Bichir, Eddie „Piolin” Sotelo, Joaquín Cosio, José Julián, Nancy Lenehan, Gabriel Chavarria, Bobby Soto, Chelsea Rendon
Dystrybucja:Monolith Video
Opis
Meksykańscy „Złodzieje rowerów”.
Galeria

Meksykański ogrodnik Carlos Galindo mieszka i pracuje w USA bez prawa pobytu i marzy o lepszym życiu, a dla swojego nastoletniego syna Luisa jest po prostu nieudacznikiem. Luisa kuszą łatwe pieniądze, których jednak nie zdobywa się uczciwą pracą, ale gangsterką. Tymczasem jego ojca spotyka straszne nieszczęście – ktoś ukradł mu ciężarówkę, którą dopiero co kupił za pożyczone od siostry pieniądze i która miała być przepustką do odrobinę bardziej godziwego życia. W tym bardzo trudnym dla niego momencie syn postanawia pomóc ojcu w odzyskaniu samochodu. Obydwaj wspólnie przemierzają różne zaułki Los Angeles, w których aż roi się od takich jak oni – nielegalnych imigrantów lub ludzi marnie opłacanych, a także kryminalistów.
„Lepsze życie” można nazwać meksykańską wersją „Złodziei rowerów” Vittorio de Siki z 1948 roku. Zarówno tu, jak i tam mamy ten sam motyw miejskiej podróży ojca i syna, która odmienia wewnętrznie ich obu. W obu mamy również obraz determinacji zwykłego człowieka, który przyparty do muru, zdolny jest do działań wykraczających poza jego zwyczajne zachowanie.

Ten film nie wkracza na jakieś nowe tereny ani nie przełamuje stereotypów w sposobie pokazywania losu nielegalnych imigrantów z Meksyku, mających do wyboru albo gangsterkę, albo upokarzającą pracę. A i rozwój wypadków jest łatwy do przewidzenia, ale film wzrusza i działa na emocje, zwłaszcza że i nam, Polakom, coraz częściej imigrantom, los Meksykanów w rajskim kraju, który dla nich bynajmniej taki nie jest, staje się bardzo bliski. Sporo w tym melodramatyzmu, ale tego autentycznego, dzięki dobrym kreacjom aktorskim, z grającym Carlosa Demiánem Bichirem na czele.

ASPEKTY TECHNICZNE

Tutaj spokojnie. Dźwięk jest raczej dosyć pasywny, jego główny impet idzie frontalnie, a tyły odzywają się rzadko. Pojedyncze, raczej subtelne odgłosy tła pojawiają się w scenach zbiorowych (szkoła, impreza meksykańska, więzienie). Nieco większy power ma scena kradzieży samochodu z parkingu, gdy zgrzyt wywalonej bramy ma większy impet. Dialogi na tyle wyraźne, żeby odróżnić bardzo różne akcenty bohaterów, a tym samym stopień asymilacji w środowisku.

Obrazu nie upiększano. Jest średnio ostry, ma dosyć płytki kontrast, a kolory (jak na film rozgrywający się na południu Stanów) tylko chwilami jaskrawe i wyraziste (sceny ogrodowe). Lekkie zmatowienie barw oscylujących wokół żółci, czerwieni, zieleni i brązów towarzyszy nam niemal cały czas, nie pomaga mu również czerń wpadająca w zszarzałą zieleń. Z usterek na pewno falowanie krawędzi (elementy architektury domów) i szemranie tła (zwłaszcza w sekwencjach wieczornych).  

BONUSY

Zwiastuny.

ren / veroika


Premiera DVD: 28.11.2011

Zobacz również


Dodaj swoją opinię
Ocena
Ocena 0.00 (0 głosów)
Podpis:
Nasze oceny
Film:4
Obraz:3
Dźwięk:3
Bonusy:1
Stopka techniczna
Obraz::kolor, 1.78:1, 16:9
Dźwięk::Dolby Digital 5.1
Ścieżki dźwiękowe::polska (lektor), angielsko-hiszpańska
Napisy::PL
Płyta::2-warstwowa
Liczba scen::8
Bonusy::zwiastuny
Newsletter - przyłącz się!
Bądź na bieżąco, podaj swój e-mail, odbieraj newsy i korzystaj z promocji.
  Wybierz najbardziej interesujący dział, 
  a następnie kliknij Zapisz się.