LEGENDY SOWIEGO KRÓLESTWA: STRAŻNICY GA’HOOLE

Data premiery:18.02.2011Nośnik:DVDBlu-ray
Tytuł polski:Legendy sowiego królestwa: Strażnicy Ga\'Hoole
Tytuł oryginalny:Legends Of The Guardians: The Owls Of Ga’Hoole
Gatunek:familijny, animowany, fantasy
Kraj produkcji:USA, Australia
Rok produkcji:2010
Czas trwania:95 min
Kategoria wiekowa:7 lat
Reżyseria:Zack Snyder
Obsada:(głosy) Kamil Dominiak, Marta Dylewska, Kacper Kuszewski, Teresa Budzisz-Krzyżanowska, Andrzej Blumenfeld
Dystrybucja:Galapagos
Opis
W jaki sposób ten film został pominięty podczas ogłaszania nominacji do Oscarów?!
Galeria

Prawdopodobnie jury miało problem z jego sklasyfikowaniem – niby to animacja, ale nie do końca dla dzieci, z kolei dorośli wolą inne komputerowe zabawy Zacka Snydera (to pierwszy jego film, który nie dostał kategorii R, czyli dla dorosłych…). I zbyt wiele jest chyba w „Legendach sowiego królestwa: Strażnikach Ga'Hoole" odniesień do polityki i historii. Amerykańska publiczność w każdym razie nie dopisała – ekranizacja trylogii Kathryn Lasky okazała się za trudna w odbiorze…

Fabuła na pozór nie jest skomplikowana: dwie małe sówki wypadają z gniazda, trafiają do Nieskazitelnych, obozu sów płomykówek, które… chcą, by ich rasa zapanowała nad światem. Soren chce się stamtąd jak najszybciej wyrwać, jego brat Kludd ulega fascynacji ideami płomykówek. Po ucieczce z obozu Soren wyrusza na poszukiwanie legendarnych obrońców sowiej rasy, Strażników Ga’Hoole, którzy jako jedyni mogą ocalić ten ptasi ród.

A więc tradycyjna baśń o walce dobra ze złem (a nawet Dobra ze Złem), doprawiona w finale wątkiem starcia obu braci. W „Legendach…”, choć to niby bajka, krew naprawdę się leje, lecą pióra, a „zły” brat do końca wierny będzie swym ideałom – bo też i płomykówki przypominają jako żywo… nazistów. Czystość rasowa, podsowy, kult siły i wodza, obozy – tak wygląda świat ptasich odszczepieńców! Pod ptasimi piórkami ukryto mroczną opowieść o dyktaturze, praniu mózgów i bratobójczej wojnie.

O stronie wizualnej nie za bardzo można się rozpisywać – jest po prostu rewelacyjna! Sceny z sowami lecącymi w deszczu lub finałowe sekwencje ogromnego pożaru są jednymi z najbardziej dopieszczonych ujęć w animacjach ostatnich lat. Oglądamy rzadkie połączenie filmu pięknego i mądrego zarazem.

Jan
Dodaj swoją opinię
Ocena
Ocena 0.00 (0 głosów)
Podpis:
Newsletter - przyłącz się!
Bądź na bieżąco, podaj swój e-mail, odbieraj newsy i korzystaj z promocji.
  Wybierz najbardziej interesujący dział, 
  a następnie kliknij Zapisz się.