JOE

Nasza ocena:4Nośnik:DVD
Tytuł polski:Joe
Tytuł oryginalny:Joe
Gatunek:obyczaj
Kraj produkcji:USA
Rok produkcji:2013
Czas trwania:114 min.
Kategoria wiekowa:15 lat
Reżyseria:David Gordon Green
Obsada:Nicolas Cage, Tye Sheridan, Gary Poulter, Ronnie Gene Blevins, Adriene Mishler
Dystrybucja:Monolith Video
Medal:niebieski
Opis
Skazaniec na drodze do odkupienia.
Galeria

Tytułowy Joe spędził jakiś czas za kratkami. Po wyjściu wyszedł na prostą, zebrał grupkę potłuczonych przez los i zatrudnił ich w swej firmie zajmującej się wycinką drzewa. Do pracy zgłasza się pewnego dnia nastoletni Gary, który szuka każdej okazji, by spędzać czas poza domem – ojciec jest alkoholikiem i brutalem. Joe przyjmuje chłopaka i z czasem coraz bardziej zaczyna zastępować mu ojca.

To jeszcze nie jest Cage z „Zostawić Las Vegas” czy z „Wpływu księżyca”, ale w zestawieniu z kilkoma ostatnimi beznadziejnymi rolami, jako Joe wypadł naprawdę nieźle (no i dawno nie występował w filmie pokazywanym na wielkim festiwalu, a „Joe” wyświetlany był w Wenecji)! Gra samotnika, faceta po przejściach, który autentycznie zmienił swe życie i próbuje wyciągać z bagna innych. Twardy, chropawy, milczący – nieruchoma twarz Cage’a i jego smutny wzrok tym razem pasują jako tako do roli. W tle Południe zniszczone alkoholem, brakiem perspektyw, niemoralne – scena z ojcem chłopca i bezdomnym robi wrażenie! Film nie pokazuje niczego nowego – najważniejsze wątki to uwolnienie się spod władzy ojca-despoty i nieco straceńcza konfrontacja dobrego ze złym (czyli Joego z ojcem Gary’ego). Przedstawiono je jednak przyzwoicie i obraz Greena można uznać za w miarę udane kino obyczajowe.

ASPEKTY TECHNICZNE

Obraz jest bardzo ciemny, z mroku (a takich ciemnych scen w skąpo oświetlonych wnętrzach jest mnóstwo) wyłaniają się zarysy postaci, jasne plamy tworzące twarze czy krawędzie mebli). Zbliżeń  jest niewiele, jeśli już są to ostrość jest bardziej porządna niż przeciętna (obszarpane ubrania, . Kontrast przeciętny. Sceny jasne dzienne jeszcze się bronią, ale nocne i wieczorne już gorzej. Lekko szemrze momentami tło. Kolory stonowane i bardzo naturalne, jako że akcja filmu rozgrywa się na zewnątrz, na łonie natury. Sporo zieleni, brązu, szarości. Kolory ubrań dosyć przaśne, sporo roboczej kolorystyki: granatowego dżinsu, szarych flanelowych koszul w kratę.

Dźwięk z mocnymi, męskimi akcentami. W tyłach słychać strzały ze strzelby, nawoływani robotników pracujących  w lesie, uderzenia łomem czy policyjne syreny. Sporo ładnie rozseparowanego na tyły szumu deszczu. Meandry akcji podkreśla niepokojąca, hipnotyczna muzyka elektroniczna, która czasem ustępuje miejsca dramatyczno-lirycznym motywom fortepianowym. 

BONUSY

Zwiastuny.

Jan/veroika

 

 

 

 

Dodaj swoją opinię
Ocena
Ocena 0.00 (0 głosów)
Podpis:
Nasze oceny
Film:4
Obraz:3
Dźwięk:3
Bonusy:0
Stopka techniczna
Obraz::kolor, 2.40:1, 16:9
Dźwięk::Dolby Digital 5.1
Ścieżki dźwiękowe::polska (lektor), angielska
Napisy::PL
Płyta::2-warstwowa
Liczba scen::8
Bonusy::zwiastuny
Newsletter - przyłącz się!
Bądź na bieżąco, podaj swój e-mail, odbieraj newsy i korzystaj z promocji.
  Wybierz najbardziej interesujący dział, 
  a następnie kliknij Zapisz się.