HEARTLESS. W ŚWIECIE DEMONÓW

Nasza ocena:4Nośnik:DVD
Tytuł polski:Heartless. W świecie demonów
Tytuł oryginalny:Heartless
Gatunek:horror
Kraj produkcji:Wielka Brytania
Rok produkcji:2009
Czas trwania:111 min
Kategoria wiekowa:15 lat
Reżyseria:Philip Ridley
Obsada:Jim Sturgess, Noel Clarke, Clémence Poésy, Luke Treadaway, Timothy Spall, Fraser Ayres
Dystrybucja:Vision
Opis
Strzeż się tych miejsc!
Galeria

Jamie Morgan, młody fotograf z East London, wstydzi się rozległego znamienia, które szpeci jego twarz, i – zakrywając twarz kapturem – przemierza miasto głównie nocami. Wędrując po nocnej metropolii staje się świadkiem brutalnych morderstw popełnianych przez zakapturzone istoty o pyskach jaszczurek. Pewnego wieczoru potwory zabijają na jego oczach jego ukochaną matkę, a potem ich ofiarą pada sympatyczny sąsiad. Staje się oczywiste, że miastem rządzą jakieś demony. Niedługo potem Jamie zostaje poproszony o spotkanie z tajemniczym panem B, który obiecuje mu usunięcie znamienia w zamian za spełnienie pewnego warunku. Bardzo ciężkiego warunku…

Historia z pogranicza jawy i koszmaru, ponieważ tak do końca nie wiadomo, czy wszystko, co przydarza się Morganowi (Jim Sturgess) – jego bliskie spotkania z terroryzującymi Londyn demonami i pakt, jaki zawiera z diabłem – dzieje się naprawdę czy jest tylko wytworem jego wyobraźni. Film odwołuje się przy tym do całkiem realnych zjawisk nękających współczesny Londyn: eskalacji bezprawia i rosnącej siły gangów, problemów społeczeństwa wielonarodowościowego. Tak jest przynajmniej na początku, gdyż w trakcie dalszej akcji „Heartless. W świecie demonów” ewoluuje w kierunku paranoi i supernaturalności. Sprawia to, że w sposób przyjemny dla obytego z horrorami i nieco znużonego ich schematycznością widza intryga staje się nieprzewidywalna. Tym bardziej, że Morgan zostaje wystawiony na ciężkie, zadające gwałt jego psychice i uczuciom próby, przy czym nie bez znaczenia jest tu jego romans z sympatyczną kurierką. Jest to zatem przede wszystkim horror psychologiczny, a jeśli dodać do tego nawiązania do klasyki literatury, mamy cechy wykraczające poza ramy standardowego horroru z demonami zabijającymi niewinnych ludzi i straszeniem widza nagłymi efektami dźwiękowymi (co jednakże również czasami ma miejsce).

Dużą zaletą „Heartless. W świecie demonów” jest mroczny klimat, atmosfera zagrożenia i czającego się wszędzie zła. Warto wspomnieć, że akcja została zilustrowana piosenkami reżysera, pisanymi równolegle ze scenariuszem. Nie dziwi zatem, że na Międzynarodowym Festiwalu Filmów Fantasy i Grozy Fantasporto obraz Philipa Ridleya dostał najważniejsze nagrody – za reżyserię i najlepszy film, a także za pierwszoplanową rolę męską dla Jima Sturgessa.

ASPEKTY TECHNICZNE

Obraz (1.85:1) niedoskonały, co jednak całkiem dobrze współgra z jego klimatem. Nie jest zbyt ostry, czasami mięknie, a kolory są zgaszone, w wielu przypadkach odrealnione. Ujęcia bywają bardzo ciepłe lub w tonacji chłodnej, zdarzają się też sceny pod względem kolorystyki całkiem naturalne. Czerń chwilami nieco szarzeje. Szczegóły widać poprawnie, choć nie perfekcyjnie, wiele z nich gubi się na ciemnym tle. Z drugiej jednak strony w nocnych scenach na ulicach Londynu scenerię akcji widać całkiem dobrze. Z usterek pojawia się szemranie tła.

Dźwięk (Dolby Digital 5.1) w dużej mierze spokojny, frontalny, ale jest kilka scen typowo horrorowatych z wyraźnym uprzestrzennieniem odgłosów, zwłaszcza finałowa, z licznymi efektami dźwiękowymi przeskakującymi do tyłu, krzykami, rykami itd.

BONUSY

Mniej lub bardziej rozbudowane (od 1 do 3 stron) notki biograficzne twórców i aktorów (Philip Ridley, Jim Sturgess, Clémence Poésy, Ruth Sheen, Eddie Marsan), a także 18 zwiastunów i oferta DVD dystrybutora.

ren

Premiera DVD: 24.03.2011

Dodaj swoją opinię
Ocena
Ocena 0.00 (0 głosów)
Podpis:
Nasze oceny
Film:4
Obraz:3
Dźwięk:3
Bonusy:1
Stopka techniczna
Obraz::kolor, 1.85:1, 16:9
Dźwięk::Dolby Digital 5.1
Ścieżki dźwiękowe::polska (lektor), angielska
Napisy::PL
Płyta::1-warstwowa
Liczba scen::12
Bonusy::zwiastuny, notka(i) biograficzna(e), oferta DVD
Newsletter - przyłącz się!
Bądź na bieżąco, podaj swój e-mail, odbieraj newsy i korzystaj z promocji.
  Wybierz najbardziej interesujący dział, 
  a następnie kliknij Zapisz się.