HARDCORE HENRY

Nasza ocena:4Nośnik:DVD
Tytuł polski:Hardcore Henry
Tytuł oryginalny:Hardcore
Gatunek:akcja
Kraj produkcji:USA, Rosja
Rok produkcji:2015
Czas trwania:92 min.
Kategoria wiekowa:12 lat
Reżyseria:Ilya Naishuller
Obsada:Sharlto Copley, Haley Bennett, Tim Roth
Dystrybucja:Monolith Video
Opis
Witajcie  w grze, czyli od poziomu do poziomu.
Bohater odzyskuje przytomność, młoda kobieta naukowiec Estelle, oświadcza mu że jest jego żoną, a on sam jest na półcyborgiem i nie może mówić, bo nie zainstalowano mu modułu mowy. Już w kilka minut później okazuje się że im obojgu grozi niebezpieczeństwo. Do Henry’ego strzelają, a Estelle zostaje porwana. Henry, który wciąż niczego nie pamięta wyrusza by odbić żonę z rąk zbirów.

Nie pierwszy raz oglądamy uczestniczymy w filmowej akcji z punktu widzenia pierwszoplanowego bohatera, ale w "Hardcore Henry" przez całe 90 minut trwania filmu kamera nie opuszcza oczu tytułowego bohatera. Na potrzeby realizacji skonstruowano specjalny hełm z kamerą GoPro, więc  e widz widzi dokładnie to samo co bohater. Co więcej  wraz nim  skacze, upada, strzela, uczestniczy  w pościgu, przezywa katastrofy  i przeżywa bardzo  prawdopodobne przygody.   Normalny widz przyzwyczajony do standardowej narracji będzie się czuł tak na jakby na półtorej godziny wsadzono go na rollercoastera, widz będący fanem gier komputerowych przejdzie to bardziej lajtowo. Myślę jednak że dla obydwu oglądanie filmu nie będzie proste. Osobiście po pół godzinie poczułam się zmęczona taką narracją, która w swej zabójczej dynamice i prędkości nie odpuszcza ani na chwile, a przede wszystkim znużona, bo wiedziałam, że czeka mnie jeszcze godzina podobnej nawalanki.  Na szczęście w filmie jest nie tylko porywająca akcja, zaskakujące jej zwroty, setki trupów ścielących się  gęsto, ale i humor, którego źródłem jest pomagier Henry’ego, Jimmy. Celowo nie użyłam słowa fabuła, bo jako taka jest w tym filmie najmniej chyba ważna,  a jego mocnym punktem bynajmniej nie jest logika czy następstwo wydarzeń o wiarygodności psychologicznej bohaterów nie wspominając.  Trzeba jednak przyznać że film nie udaje niczego innego czym jest, a jest zabawą w kino, utrzymaną w tonacji kina klasy B, która nadaje się świetnie do nowatorskiej zabawy konwencją.  

ASPEKTY TECHNICZNE

Idealnie jeśli chodzi o dźwięk, bo fabuła filmu jest idealną pożywką dla wszelkiego rodzaju dźwięków dobywających się z coraz to różnych kanałów. W tyłach słychać oddech bohatera, szum urządzeń medycznych, charakterystyczne szumy i zakłócenia funkcjonowania cyborga Henry’ego, gdy ma problemy z zasilaniem. Ale przede wszystkim kakofonię akcyjnych odgłosów: strzałów, wybuchów, bijatyk, pisku hamulców, zgrzytu blachy itp. Wszystkiemu towarzysz bardzo głośna ścieżka muzyczna potęgująca jeszcze klimat  absurdalnej nerwowości filmu.

Obraz drgający, podobnie nerwowy, chaotyczny i dynamiczny, pełen intencjonalnych zakłóceń. Kolory intensywne i nasycone, czasem sztuczne i odrealnione. Sporo bezy i czerni.

BONUSY

Zwiastuny i książeczka.

veroika

Dodaj swoją opinię
Ocena
Ocena 0.00 (0 głosów)
Podpis:
Nasze oceny
Film:4
Obraz:4
Dźwięk:4
Bonusy:1
Stopka techniczna
Obraz::kolor, 1.85, 16:9
Dźwięk::Dolby Digital 5.1
Ścieżki dźwiękowe::polska (lektor), angielska
Napisy::PL
Płyta::2-warstwowa
Liczba scen::8
Bonusy::zwiastuny, książeczka
Newsletter - przyłącz się!
Bądź na bieżąco, podaj swój e-mail, odbieraj newsy i korzystaj z promocji.
  Wybierz najbardziej interesujący dział, 
  a następnie kliknij Zapisz się.