GRAND THEFT AUTO IV (PS3)

Nasza ocena:6Nośnik:Blu-ray
Producent:Rockstar North
Wydawca:Rockstar Games
Projektant:Chris Sawyer
Silnik:RAGE Euphoria
Kategoria wiekowa:18 lat
Platforma:PlayStation 3
Wymagania:brak
Sterowanie:SIXAXIS
Medal:złoty
Opis

Gry komputerowe od filmów odróżnia przede wszystkim możliwość wpływu na losy bohaterów, przez co można o wiele bardziej się z nimi utożsamiać. Niko Bellic, w przeciwieństwie do poprzednich bohaterów popularnej serii Grand Theft Auto, nie przejawia wielkiej chęci do zostania czołowym gangsterem w Liberty City. Staje się dzięki temu postacią bliższą zwykłemu człowiekowi, przez co bardziej ciekawą. Przynajmniej dla tych graczy, którzy nie przejawiają ponadnormatywnych skłonności psychopatycznych.

Oprawa graficzna stanowi największą siłę „czwórki”. Gracz otrzymuje produkt bardzo dopracowany, zarówno pod względem wizualnym, jak i technicznym. Poprawiona została fizyka jazdy samochodami, dzięki czemu zasiadając za kierownicą nie mamy wrażenia, że prowadzimy kartonowe pudełko. Miasto zostało starannie dopracowane, przez co przyjemność sprawia nawet bezcelowa jazda samochodem po okolicy – trzeba jednak uważać, ponieważ zbyt mocne uderzenie w przeszkodę powoduje wypadnięcie przez przednią szybę (genialne!). Misje są bardzo dobrze przemyślane, zaimplementowana została możliwość wyboru losów przeciwnika – zamiast bezwzględnej eksterminacji można wrogowi darować nowe życie.

Miejscami gracz może odnieść wrażenie, że ścieżka fabularna stanowi jedynie tło nowego GTA. Przerwę między wykonywaniem zadań można wypełnić ciekawymi minigrami. Niko wyposażony jest w telefon komórkowy, dzięki czemu może kontaktować się ze znajomymi i umawiać na różnego rodzaju wypady. Z kuzynem Romanem można zagrać w kręgle lub upić się w barze (rozmyty obraz faluje, nie sposób wtedy ujechać choćby kawałka bez spowodowania drogowej kolizji – brawa dla twórców), szalonego Brucie'ego ucieszy, gdy przewieziemy go motorówką lub weźmiemy udział w organizowanych przez niego wyścigach, z kolei gangster Packie nie odmówi nam partyjki bilarda w lokalnym barze. Wszystkie spotkania z przyjaciółmi oferują możliwość odblokowania pomocy z ich strony. Warte uwagi jest podwożenie jedną z taksówek Romana w misjach początkowych czy pomoc ludzi Dwayne'a w późniejszych. Dziewczyny, z którymi się umawiamy (poznane przez internetowy portal randkowy – kolejne brawa za pomysł), również służą nam pomocą.

Tego typu smaczki wypełniają grę po brzegi, to po prostu trzeba zobaczyć i powoli samemu odkrywać.

Nowej odsłonie brutalnej serii nie brakuje wad. Poprzedniczka (Grand Theft Auto: San Andreas) oferowała o wiele więcej. Ogromny teren do eksploracji urzekał, bogactwo sub-questów przyprawiało o szybsze bicie serca, a różnorodność środków transportu (był nawet odrzutowy plecak!) powodowała, że tytuł zachwycał każdego. Okazuje się jednak, że mniej wcale nie znaczy gorzej. Sposób dopracowania detali i nieliniowość rekompensują straty i sprawiają, że żaden posiadacz PlayStation 3 – pod warunkiem że ukończył 18 lat – nie może przejść obok tego tytułu obojętnie.

Galeria

HISTORIA

Pierwsza część uznanej serii Grand Theft Auto ujrzała światło dzienne w 1997 roku. Pierwotnie gra została przygotowana na komputery osobiste, jednak największą popularność przyniosła jej konwersja na Sony PlayStation. Mocna, niepozbawiona wulgaryzmów pozycja, w której trup padał średnio co kilkadziesiąt sekund, została uznana za jedną z najbardziej brutalnych gier w historii. Tytuł został bardzo dobrze przyjęty przez wielbicieli gier, co skłoniło twórców do przygotowania kontynuacji.

Grand Theft Auto IV to dziewiąta odsłona popularnej sagi.

SCENARIUSZ

Weteran wojenny Niko Bellic przybywa do Ameryki z nadzieją na lepsze życie. Rzeczywistość jednak okazuje się o wiele bardziej skomplikowana, niż to sobie wyobrażał, przez co główny bohater zamiast urzeczywistniania w uczciwy sposób „amerykańskiego snu” podejmuje się działań nie do końca zgodnych z prawem.

W przeciwieństwie do bohaterów poprzednich części, z których każdy przedstawiony był jako gangster wspinający się po szczeblach przestępczej kariery, Niko rozmija się z prawem jedynie ze względów finansowych.

ASPEKTY TECHNICZNE

Pierwsze GTA dla konsol najnowszej generacji to pozycja niezwykle dopracowana. Strona graficzna produktu – jak przystało na grę opracowaną na konsole najnowszej generacji – prezentuje się znakomicie. Nawet używając standardowego telewizora CRT (najlepszy efekt daje duży telewizor LCD i przewód HDMI), można zauważyć szczegóły, takie jak rejestracja samochodu czy numery telefonów w gazetowych ogłoszeniach.

Poruszamy się w pełnym trójwymiarze, mając możliwość przemierzania dużych terenów piechotą, samochodem, motorem lub helikopterem.

Produkt wyróżnia dobra fizyka samochodów, która została znacznie poprawiona w porównaniu do poprzednich części gry.

tom
Animacje

Dodaj swoją opinię
Ocena
Ocena 0.00 (0 głosów)
Podpis:
Nasze oceny
Grafika:6
Dźwięk:6
Grywalność:6
Stopka Techniczna Blu-ray
Postacie grywalne:Niko Bellic
Postacie niegrywalne:Roman Bellic, Francis McReary, Patrick „Packie” McReary, Dwayne Forge
Newsletter - przyłącz się!
Bądź na bieżąco, podaj swój e-mail, odbieraj newsy i korzystaj z promocji.
  Wybierz najbardziej interesujący dział, 
  a następnie kliknij Zapisz się.