GRAN TORINO

Nasza ocena:4Nośnik:DVD
Tytuł polski:Gran Torino
Tytuł oryginalny:Gran Torino
Gatunek:obyczaj
Kraj produkcji:Australia, Niemcy, USA
Rok produkcji:2008
Czas trwania:112 min
Kategoria wiekowa:15 lat
Reżyseria:Clint Eastwood
Obsada:Clint Eastwood, Christopher Carley, Bee Vang, Ahney Her, Brian Haley, Geraldine Hughes, John Carroll Lynch
Dystrybucja:Galapagos
Opis

Zgorzkniały, stetryczały, marudny i wkurzający – mundurek takiego właśnie niełatwego bohatera włożył Clint Eastwood, by jako aktor pożegnać się z kinem.

Galeria
Jego Walt Kowalski to owdowiały weteran wojny w Korei, żywiący pogardę dla Ameryki, w jakiej przyszło mu się zestarzeć, pełnej kolorowych imigrantów i wyrostków spędzających dnie na bezcelowym jeżdżeniu po okolicy. Czarę goryczy przepełnia fakt, iż do sąsiedniego domu sprowadza się rodzina Hmongów, żółtków, którzy – zupełnie nieproszeni – okazują mu serdeczność. Zbieg okoliczności sprawi, że Kowalski będzie musiał „wychować” na mężczyznę członka tej rodziny – nastoletniego, zakompleksionego i zalęknionego Thao.

Dla mnie „Gran Torino” to koncert na jednego człowieka. Bo wprawdzie idea filmu jest chwalebna, a przesłanie słuszne, ale to wszystko, co się dzieje poza magnetyzującą postacią Eastwooda, jest tylko dopełnieniem i pretekstem do jego poczynań. By zobrazować charakter swego bohatera, Eastwood wkłada w swą grę taką masę negatywnych uczuć, że mogłyby zabić przelatującą muchę, a i nas, po drugiej stronie ekranu, przejmują dreszczem. Na mowie ciała Eastwooda w roli Kowalskiego powinni się uczyć studenci szkół teatralnych. On nie musi artykułować słów, by zimny wyraz jasnych oczu, twardość kości szczęki i sztywne, kostyczne ciało powiedziały o całej niechęci do rodzaju ludzkiego, jaką nosi w sobie.

Porównania z tym mocnym chłopem nie wytrzymuje Kowalski po przemianie, jaka się w nim dokonuje, może dlatego, że dzieje się zbyt szybko, a może dlatego, że w ramach przekory denerwuje nas wszelka próba nawrócenia nas na poprawność polityczną. To zbyt amerykański problem, byśmy mogli się z nim utożsamić.

Tytułowy Gran Torino to nie tylko element, wokół którego zawiązuje się akcja. Ten samochód to pamiątka po prawych czasach, w których obowiązywały takież zasady. Do nich odwołuje się też finał filmu, zaskakujący i właśnie taki, jak można określić tytułowe Gran Torino – elegancki i z klasą.

ASPEKTY TECHNICZNE

Podobnie jak bohater, w pewnych obszarach lekko szwankują. Kolory mają tonację „schyłkową”, są z reguły dość ponure i poszarzałe, soczystość zieleni trawy pozostawia wiele do życzenia, a twarze aktorów bywają dziwnie zbrązowiałe. Żywsze i weselsze kolory charakteryzują mieszkanie i obejście chińskich imigrantów, gdzie zdarzają się miłe dla oka żółcie i czerwienie. Ostrość i odwzorowanie szczegółów plasują się niezbyt wysoko. Widać wszystko, ale kontury brzytewne na pewno nie są.

Dźwięk typowo frontalny, tyły średnio radzą sobie z oddaniem przestrzenności (deszcz, odgłosy na przyjęciu, msza w kościele), za to fronty brzmią energicznie. Nie jest to jednak film akcji, więc można go uznać za zadowalający.

BONUSY

Gratka dla fanów motoryzacji, bo bohaterem ilustrowanego bogatym zbiorem zdjęć zabytkowych aut materiału „Za kierownicą” (9.24 min) jest oczywiście samochód, a potem dopiero jego właściciel. Twórcy (w tym sam Eastwood) dzielą się wspomnieniami dotyczącymi swych pierwszych mechanicznych koni lub opowiadają o posiadaniu tych wymarzonych. Oczywiście nie mogło zabraknąć informacji o poszukiwaniu filmowego Gran Torino. O afekcie do swoich ukochanych samochodów-pupilów w „Gran Torino: Więcej niż samochód” (3.58 min) opowiadają posiadacze starych wehikułów.

veroika

Dodaj swoją opinię
Ocena
Ocena 0.00 (0 głosów)
Podpis:
Nasze oceny
Film:5
Obraz:4
Dźwięk:4
Bonusy:1
Stopka techniczna
Obraz::kolor, 2.35:1. 16:9
Dźwięk::Dolby Digital 5.1
Ścieżki dźwiękowe::polska (lektor), angielska, turecka
Napisy::PL, CHO, EST, SER, SŁO, TUR, ANG/N, BUŁ, ŁOT, LIT
Płyta::2-warstwowa
Bonusy::materiały tematyczne
Newsletter - przyłącz się!
Bądź na bieżąco, podaj swój e-mail, odbieraj newsy i korzystaj z promocji.
  Wybierz najbardziej interesujący dział, 
  a następnie kliknij Zapisz się.