GAMBIT, CZYLI JAK OGRAĆ KRÓLA

Nasza ocena:3Nośnik:DVD
Tytuł polski:Gambit, czyli jak ograć króla
Tytuł oryginalny:Gambit
Gatunek:kryminał, komedia
Kraj produkcji:USA
Rok produkcji:2012
Czas trwania:87 min
Kategoria wiekowa:12 lat
Reżyseria:Michael Hoffman
Obsada:Colin Firth, Cameron Diaz, Alan Rickman, Stanley Tucci, Tom Courtenay, Cloris Leachman
Dystrybucja:Monolith Video
Opis
Przestroga dla zadufanych w sobie, obrzydliwie bogatych szefów.
Galeria

Znający się na sztuce Harry ma dość swego szefa, Lionela Shahbandara. Trudno mu się dziwić, pan Shahbandar, multimilioner, traktuje wszystkich jak podludzi, z każdym gada jak z półgłówkiem, a Harry musi jeszcze znosić podczas tych rozmów wymierzone w niego genitalia zwierzchnika (Shahbandar nie krępuje się i poślednich pracowników przyjmuje w biurze, jeśli akurat jest mu gorąco, w adamowym stroju, z nogami szeroko rozłożonymi na przezroczystym biurku). Milioner chce nabyć dzieło Moneta, Harry zna świetnego fałszerza, a ponadto zna słabość szefa do płci pięknej. To wszystko układa się w jedną całość: Harry nakłania prostą (by nie rzec prostacką) Amerykankę PJ Puznowski do udawania bogatej damy z Teksasu, która ma uwieść Shahbandara i skłonić do kupna falsyfikatu. Problem w tym, że Harry nie ma serca z kamienia, a PJ jest naprawdę ponętna…

Film Michaela Hoffmana jest remakiem filmu z 1966 roku, w którym w rolach głównych wystąpili Shirley MacLaine i Michael Caine (pierwowzór zdobył po trzy nominacje do Oscara i Złotych Globów). Tam mieliśmy do czynienia ze stylową komedią romantyczną z domieszką kryminału, tutaj w sumie jest to samo, z wyjątkiem słowa „stylowa”… Nowy „Gambit…”, którego scenariusz napisali sami bracia Coen, jest niemrawy. Nie jest to bynajmniej winą reżysera, a właśnie wspomnianych twórców scenariusza, którzy nie potrafią ani podkręcić tempa, ani zaskoczyć. Parę scen jest fajnych, parę żenujących, całość można określić spokojnie jako przeciętną. Po takiej obsadzie i takich scenarzystach można było się spodziewać zdecydowanie czegoś więcej.

ASPEKTY TECHNICZNE

Ładny, bardzo estetyczny pod kątem kolorystyki obraz, zarówno panoramy jak i zdjęcia we wnętrzach mają piękne żywe, nasycone barwy. Sporo podstawowych kolorów: żółci, czerwieni, błękitów. Mocne czernie. Ostrość zadawalająca, ale też kamera na dłużej nie zatrzymuje się przy zbliżeniach, a w planach ogólnych jest w porządku. Troszkę interferencji i szemrania tła.

Dźwięk obyczajowy z bardzo zabawowym motywem muzycznym. Odgłosy życia miasta, gwar w restauracji czy na przyjęciu, odgłosy parkowania pojazdów na żwirku pod posesją czy stuk sztućców to wszystko sączy się z tyłów. Tym jednak co najważniejsze w filmie są dialogi, a te słychać bardzo dobrze. Każdy łamaniec językowy, specyficzny akcent czy ton wypowiedzi da się bez problemu uchwycić.

BONUSY

Są dosyć obszerne wywiady z aktorami i reżyserem (25 min), w których każdy mówi o troszkę innym zagadnieniu. Alan Rickman o łamańcach językowych będących grami dykcyjnymi jakie zafundowali im bracia Coen i o slapsticku jako integralnej części tej opowieści. Colin Firth koncentruje się na postaci swego bohatera, którego porównuje do walczącego z wiatrakami Don Kichota, zaś Cameron Diaz opowiada o nauce rzucania lassem. Reżyser podsumowuje współpracę z aktorami zauważając, że Diaz lubi improwizować a w Firthcie jest komizm typu Bustera Keatona, smutnego faceta, który nieustannie pakuje się w kłopoty. W sekcji z bonusami znajdziemy również reportaż z planu (23 min) oraz zwiastuny.

Jan/veroika

 

Dodaj swoją opinię
Ocena
Ocena 0.00 (0 głosów)
Podpis:
Nasze oceny
Film:3
Obraz:4
Dźwięk:3
Bonusy:2
Stopka techniczna
Obraz::kolor, 1.78:1, 16:9
Dźwięk::Dolby Digital 5.1
Ścieżki dźwiękowe::polska (lektor), angielska
Napisy::PL
Liczba scen::10
Bonusy::reportaż, wywiady, zwiastuny
Newsletter - przyłącz się!
Bądź na bieżąco, podaj swój e-mail, odbieraj newsy i korzystaj z promocji.
  Wybierz najbardziej interesujący dział, 
  a następnie kliknij Zapisz się.