ELŻBIETA, KRÓLOWA ANGLII

Nasza ocena:5Nośnik:DVD
Tytuł polski:Elżbieta, królowa Anglii
Tytuł oryginalny:Elżbieta, królowa Anglii
Gatunek:teatr, biograficzny
Kraj produkcji:Polska
Rok produkcji:1984
Czas trwania:177 min
Kategoria wiekowa:12 lat
Reżyseria:Laco Adamik
Obsada:Teresa Budzisz-Krzyżanowska, Marek Walczewski, Jan Frycz, Henryk Machalica, Zdzisław Wardejn, Andrzej Szalawski, Lech Ordon
Dystrybucja:TVP
Opis
Anglia, przełom XVI i XVII w. Królowa Elżbieta flirtuje ze swoim faworytem Robertem Devereux, hrabią Essex, który ma już jednak dość tej zabawy w kotka i myszkę.
Galeria
Władczyni z jednej strony okazuje mu łaskawość i cieszy się jego adoracją, z drugiej nie bierze pod uwagę jego kandydatów na stanowiska (utrąca kandydaturę Francisa Bacona na prokuratora generalnego) i odbiera przynoszący zyski monopol. Ambitny Essex postanawia przystąpić do spisku przeciwko królowej, gdyż podobnie jak wielu innych Anglików zmęczony jest rządami kobiety i pragnie widzieć na tronie Jakuba Stuarta. W tym samym czasie rada koronna prze do wojny z Hiszpanią, tak samo jak Filip II prze do konfliktu zbrojnego z Anglią, nasyłając na nią – kolejny już raz – Wielką Armadę.
Przedstawione wyżej wydarzenia, ilustrujące ostatnie lata życia królowej Elżbiety I, stały się tematem sztuki Ferdynanda Brucknera, napisanej przez niego w 1934 r. Zaprezentowany na niniejszej płycie DVD spektakl wyreżyserował w 1984 r. Laco Adamik, obsadzając w roli głównej Teresę Budzisz-Krzyżanowską. Aktorka nie zaprzepaściła wielkiej szansy i stworzyła wybitną kreację, która przeszła do historii teatru. Elżbieta Brucknera jest kobietą stojącą u kresu życia, zmęczoną wieloletnimi rządami i dokonującą podsumowania swojego panowania. Rozgoryczoną porażkami osobistymi, starzeniem się i straszliwie samotną. Te wszystkie odczucia doskonale malują się na wyrazistej, pełnej emocji twarzy Budzisz-Krzyżanowskiej, często – co jest znakiem charakterystycznym reżyserii Laco Adamika – pokazywanej w dużym zbliżeniu.
„Elżbieta, królowa Anglii” jest widowiskiem należącym do Złotej Setki Teatru Telewizji.
ASPEKTY TECHNICZNE
Obraz to, rzecz jasna, telewizyjne 1.33:1. Jest bardzo poprawny, czysty, z jedynie sporadycznie pojawiającymi się usterkami. Nie jest jednak zbyt ostry, niektóre fragmenty bywają zmiękczone. Szczegóły też nie rysują się zbyt wyraźnie, a dalszy plan wręcz ginie w ciemnościach, czemu sprzyja zresztą operowanie światłem i cieniem. Kolory są zgaszone, nieco zszarzałe.
Dźwięk w Dolby Digital 5.1, ale monofoniczny, bez przestrzenności. Poprawny, jednakże da się czasami usłyszeć w tle drobne szumy.
BONUSY
Oferta TVP, reklamująca spektakle teatru TVP – obok okładki pokazany jest urywek sztuki.
ren
CIEKAWOSTKI: SINGIELKA NA TRONIE
Zobacz również
Dodaj swoją opinię
Ocena
Ocena 0.00 (0 głosów)
Podpis:
Nasze oceny
Film:5
Obraz:3
Dźwięk:3
Bonusy:1
Stopka techniczna
Obraz::kolor, 1.33:1, 4:3
Dźwięk::Dolby Digital 5.1
Ścieżki dźwiękowe::polska
Płyta::1-warstwowa
Bonusy::materiał promocyjny
Newsletter - przyłącz się!
Bądź na bieżąco, podaj swój e-mail, odbieraj newsy i korzystaj z promocji.
  Wybierz najbardziej interesujący dział, 
  a następnie kliknij Zapisz się.