DZIENNIK CWANIACZKA

Data premiery:19.04.2011Nośnik:DVDBlu-ray
Tytuł polski:Dziennik cwaniaczka
Tytuł oryginalny:Diary Of A Whimpy Kid
Gatunek:komedia, familijny
Kraj produkcji:USA
Rok produkcji:2010
Czas trwania:93 min
Kategoria wiekowa:7 lat
Reżyseria:Thor Freudenthal
Obsada:Zachary Gordon, Steve Zahn, Robert Capron, Rachael Harris, Chloe Moretz, Alex Ferris
Dystrybucja:Imperial CinePix
Opis
Czy przeciętny, szary człowieczek może przetrwać w gimnazjum?
Galeria

Tak, właśnie przeciętny – wszelakie dziwaki, pozerzy i świrusy dają sobie bez problemu radę w middle school (coś w rodzaju naszego gimnazjum). A Greg, mimo usilnych starań, nie jest nikim takim – jest do bólu zwyczajny. A więc jest ofiarą, kimś, kogo można obśmiać, szturchnąć, obić. Gimnazjum to dla Grega miejsce, które można bez przesady nazwać piekłem na ziemi. Chłopak próbuje się zmienić, zostać gwiazdką (bo na gwiazdę warunków brak) sportu, społecznikiem, artystą – wszystko na nic… Albo sam nie daje rady z wyznaczonym sobie zadaniem, albo jego starania rujnuje najlepszy kumpel, gruby Rowley (Rowley jest dziwakiem, ale najgorszego typu – nie zauważył, że dorósł i wciąż porusza się na obciachowo różowym rowerku i nosi ciuchy, których nie powstydziłyby się co bardziej zacofane przedszkolaki). Greg postanawia więc najpierw zmienić image Rowleya, a reszta – w jego mniemaniu – przyjdzie sama.

To pierwsza z ekranizacji popularnych książeczek Jeffa Kinneya (sprzedano ich około 30 milionów; druga część „Dziennika…” zawita wiosną do naszych kin). A te są czymś w rodzaju odpowiedzi na francuskiego „Mikołajka” (z tym że bohater jest nieco starszy, a akcja dotyczy głównie szkoły).

Obraz Thora Freudenthala („Hotel dla psów”) zubożył nieco wymowę książkowego oryginału, a zwłaszcza stępił ironiczno-sarkastyczny humor głównego bohatera, ale to i tak jedna z lepszych pozycji podejmujących temat przeżyć szkolnego autsajdera: z ciekawymi dialogami, wybornie zagrana, interesująca formalnie (liczne wstawki komiksowe). A już scena pobudki zafundowanej Gregowi przez starszego brata – wyborna!

Jan

Dodaj swoją opinię
Ocena
Ocena 5.00 (1 głosów)
Podpis:
Newsletter - przyłącz się!
Bądź na bieżąco, podaj swój e-mail, odbieraj newsy i korzystaj z promocji.
  Wybierz najbardziej interesujący dział, 
  a następnie kliknij Zapisz się.