DROGA ŻYCIA

Nasza ocena:4Nośnik:DVD
Tytuł polski:Droga życia
Tytuł oryginalny:The Way
Gatunek:obyczaj
Kraj produkcji:USA, Hiszpania
Rok produkcji:2010
Czas trwania:124 min
Kategoria wiekowa:12 lat
Reżyseria:Emilio Estevez
Obsada:Martin Sheen, Emilio Estevez, Deborah Kara Unger, Yorick van Wageningen
Dystrybucja:Monolith Video
Opis
Każdy jest wędrowcem.
Galeria

Daniel (Emilio Estevez) zginął tragicznie w Pirenejach. Aby uczcić jego pamięć, jego ojciec Tom (Martin Sheen), amerykański lekarz, decyduje się pokonać, mimo braku doświadczenia w długich pieszych wędrówkach i podeszłego wieku, cały Szlak Świętego Jakuba, który chciał przejść jego syn. Po drodze dołączają do niego pielgrzymujący tym samym szlakiem Holender Jost, Kandyjka Sarah i Irlandczyk Jack, każde ze swoim własnym bagażem doświadczeń i powodem wędrówki.

Do zrobienia dobrego, interesującego filmu, przyciągającego uwagę przez cały czas projekcji nie potrzeba wcale efektów specjalnych, czego przykładem jest „Droga życia". Wystarczy dobry reżyser, dobry scenariusz i dobrze zagrane role (rewelacyjny Martin Sheen jest, notabene, ojcem reżyserującego film Emilio Esteveza) – wszystko to „Droga życia" ma. Plus ładnie sfilmowane malownicze pejzaże i podkreślająca klimat obrazu, piękna muzyka. Pomimo tragicznego powodu podjęcia wędrówki przez Toma film nie jest smutny, smętny, a już na pewno nie ckliwy. Przeciwnie – ma wiele zabawnych momentów, bo wspólna wędrówka, zwłaszcza gdy wędrują osoby o różnych i ciekawych osobowościach, zawsze w takie obfituje. Są, z drugiej strony, momenty autentycznie wzruszające, całość zaś – ciepła, mądra, ładnie opowiedziana inspirująca historia – powoduje, że tego filmu nie zapomina się po zniknięciu napisów końcowych.

ASPEKTY TECHNICZNE

Dźwiękowo film jest bardzo spokojny, przestrzenność jest delikatnie zaznaczona jedynie przez ciche odgłosy, jak chrzęst żwiru pod butami czy śpiew ptaków (najładniej śpiewają w scenie świtu, gdy Tom biwakuje pod gołym niebem). W jednej ze scen słychać dookolne pomruki burzy, w innej szum silnego wiatru. Film jest przede wszystkim mówiony, w momentach, gdy bohaterowie nie rozmawiają, ścieżkę dźwiękową wypełnia piękna muzyka.

Obraz jest czysty, o zmiękczonej ostrości i kolorach teoretycznie ciepłych, bo jesiennych, ale często w chłodnych odcieniach. Paleta barwna to głównie zieleń, rzadko soczysta, częściej ciemna lub srebrzysta, oraz wszelkiego rodzaju brązy: brunatne pola, bure ścieżki, bruk i mury w kolorze ugru, ochry, sjeny. Często kadry wyglądają jak widoczki z kalendarza, a wijące się drogi i dróżki, góry i pagórki ciągnące się po horyzont pokryte mozaiką pól, łąk, winnic i dachów budynków tworzą malownicze, kojące oczy geometrie.

BONUSY

Jedynie zwiastuny.

itkPremiera DVD: 9.01.2012

Zobacz również


Dodaj swoją opinię
Ocena
Ocena 0.00 (0 głosów)
Podpis:
Nasze oceny
Film:4
Obraz:4
Dźwięk:3
Bonusy:1
Stopka techniczna
Obraz::kolor, 1.78:1, 16:9
Dźwięk::Dolby Digital 5.1
Ścieżki dźwiękowe::polska (lektor), angielska
Napisy::PL
Płyta::2-warstwowa
Liczba scen::8
Bonusy::zwiastuny
Newsletter - przyłącz się!
Bądź na bieżąco, podaj swój e-mail, odbieraj newsy i korzystaj z promocji.
  Wybierz najbardziej interesujący dział, 
  a następnie kliknij Zapisz się.