DOBRE CHĘCI

Nasza ocena:5Nośnik:DVD
Tytuł polski:Dobre chęci
Tytuł oryginalny:Den goda viljan
Gatunek:obyczaj
Kraj produkcji:Dania, Finlandia, Francja, Islandia, Niemcy, Norwegia, Szwecja, Wielka Brytania, Włochy
Rok produkcji:1992
Czas trwania:174 min
Kategoria wiekowa:15 lat
Reżyseria:Bille August
Obsada:Pernilla August, Samuel Froeler, Max von Sydow, Lena Endre, Mona Malm
Dystrybucja:Gutek Film
Opis
Mocne charaktery, mocne uczucie.
Galeria

Niezamożny, studiujący teologię zamknięty w sobie Henryk zakochuje się z wzajemnością w siostrze swojego przyjaciela, stanowczej i nieco rozpieszczonej Annie. Nie jest to mile widziane przez dobrze sytuowaną rodzinę dziewczyny, która skutecznie rozdziela dwoje młodych. Mijają dwa lata, Anna dochodzi do siebie po przebytej gruźlicy, Henryk zostaje pastorem. Mimo upływu czasu nie mogą o sobie zapomnieć. Pokonując opór rodziny, biorą ślub i wyjeżdżają na północ, gdzie Henryk obejmuje parafię. Wiodą tam skromne i surowe życie. Ich związek przechodzi kryzysy, różni ich bowiem bardzo wiele – charakter, pochodzenie, nawyki, dążenia. Ich miłość bywa raniąca, ale nie słabnie.

Film powstał na podstawie scenariusza Ingmara Bergmana, który oparł go na dzienniku swojej matki. Reżyser filmu, Bille August, został za niego nagrodzony Złotą Palmą. „Dobre chęci” są opowiedziane z wykorzystaniem wielu różnych środków wyrazu: barw, muzyki, ciszy, głosu, mimiki, gestów, kompozycji kadrów. Na pewno nie jest to film dla spieszących się. Raczej dla chcących przenieść się w inne czasy, miejsce i atmosferę. Piękną oprawę dla postaci bohaterów stanowią krajobrazy (zdjęcia kręcono w Szwecji): łąki, jeziora, góry, rzeki, skąpane w letnim słońcu, pomalowane przez jesień czy przysypane lśniącym śniegiem. Kropkę nad i stawiają delikatne dźwięki fortepianu.

ASPEKTY TECHNICZNE

Dźwięk jedynie w Dolby Digital 2.0. Lepszym wyborem jest oryginalna ścieżka dźwiękowa, w której niezbyt głośne odgłosy drugiego planu dźwiękowego nie są zagłuszane przez lektora. W filmie dominują dialogi przerywane długimi momentami, w których słychać jedynie łagodną muzykę fortepianową i dochodzący zza okna śpiew ptaków, turkot kół, skrzypienie śniegu czy bicie zegara w drugim pokoju.

Choć ostrość nie jest pierwszej jakości i pojawia się szemranie tła, kadry filmu są prawdziwą przyjemnością dla oczu. Pięknie skomponowane i zestawione tworzą nastrój filmu, czuje się w nich malarską wrażliwość. W filmie wykorzystano dwie główne palety barwne – jedna, jasna i pastelowa, pełna świeżej zieleni, łagodnych beżów i ecru, pojawia się w scenach w domu rodzinnym Anny, druga – nasycona ciemnymi brązami, burościami, przydymiona i zgrzebna – wiąże się z otoczeniem Henryka, a potem z początkami życia na surowej północy.

BONUSY

Brak dodatków.

itk


Premiera DVD: 23.08.2012

Dodaj swoją opinię
Ocena
Ocena 0.00 (0 głosów)
Podpis:
Nasze oceny
Film:5
Obraz:4
Dźwięk:3
Bonusy:0
Stopka techniczna
Obraz::kolor, 1.85:1, 16:9
Dźwięk::Dolby Digital 2.0
Ścieżki dźwiękowe::polska (lektor), szwedzka
Napisy::PL
Płyta::2-warstwowa
Liczba scen::18
Bonusy::brak
Newsletter - przyłącz się!
Bądź na bieżąco, podaj swój e-mail, odbieraj newsy i korzystaj z promocji.
  Wybierz najbardziej interesujący dział, 
  a następnie kliknij Zapisz się.