CLUBBED

Nasza ocena:4Nośnik:DVD
Tytuł polski:Clubbed
Tytuł oryginalny:Clubbed
Gatunek:kryminał
Kraj produkcji:Wielka Brytania
Rok produkcji:2008
Czas trwania:92 min
Kategoria wiekowa:18 lat
Reżyseria:Neil Thompson
Obsada:Scot Williams, Mel Raido, Shaun Parkes, Colin Salmon, Ronnie Fox, Maxine Peake, Danny Green
Dystrybucja:Vision
Opis

Żywot bramkarza poczciwego (choć w ciemne sprawki uwikłanego).

Galeria

Danny po rozwodzie z żoną całkiem skapcaniał – pracuje za skromne pieniądze w fabryce, siedzi samotnie w domu, czekając tylko na chwile, gdy będzie się mógł spotkać z dwiema córkami mieszkającymi na co dzień z matką. Ale i ta jedyna jego radość pryska, gdy zostaje na oczach dzieci brutalnie pobity i poniżony… Wówczas Danny postanawia działać – zapisuje się na trening bokserski. Trener załatwia mu ponadto pracę: Danny będzie stał na bramce w znanym klubie. Mężczyzna nie podejrzewa nawet, jak łatwo na tym stanowisku narobić sobie wrogów. I to liczących się w gangsterskim światku…

Film jest ekranizacją autobiograficznej powieści Geoffa Thompsona „Watch My Back” (autor pojawia się w epizodzie, zaś dwie jego książki wypatrzymy w rękach głównych bohaterów). Ekranizacją znakomicie oddającą klimat parkietów z lat 80., gdzie kicz miesza się z nowymi trendami, króluje disco (w ścieżce usłyszymy wiele znanych przebojów), a dilerzy tłumnie zaczynają odwiedzać dyskoteki i kluby niekoniecznie po to, by sobie popląsać…

To męska, mocna – bardzo brutalne sceny nie do końca pasują do klimatu tego filmu, w którym wiele scen starano się pokazać w nieco komediowym stylu – opowieść o pewnym zbagatelizowanym incydencie, który ma tragiczne konsekwencje i nakręca istną spiralę zbrodni. A przy okazji mamy do czynienia z portretem niedocenianego przez wszystkich mężczyzny, który zmienia swoje życie. Solidne kino będące gdzieś w połowie drogi między komediowo-dramatycznymi wizjami z „Trainspotting” a gangsterską nawalanką z „Przekładańca” czy „Gangstera numer 1”.

ASPEKTY TECHNICZNE

To film, w którym dzieje się wiele i muzycznego, i akcyjnego. Sporo odgłosów tła tych teoretycznie subtelnych (szelest ubrania i stukot obcasów) jest nawet przesadnie intensywnych. Tył wypełniają odgłosy zarówno dyskoteki, z głośną klubową, chwilami basową muzyką, jak i fabryki z wszędobylskim hałasem maszyn. Odpowiednią siłę mają odgłosy mordobicia, te przy użyciu gołych rąk mniejszą, bardziej twarde są te z użyciem skórzanych bokserskich rękawic. Podobnie jak powyższe, także gospel dochodzi z tyłów w scenie w kościele, podczas gdy fronty zajmuje wyraźny, bardzo ekspresyjny głos narratora.

Obraz ogólnie dosyć naturalny, lekko zmiękczony. Kolory są żywe, acz mają specyficzny koloryt lat 80. Lekko przejaskrawione bywają czerwienie, w taką tonację wpada cera bohaterów, za kontury wychodzą czerwienie rajstop czy kurteczek dziewczynek, a mocno ceglaste są kolory kominów nad miastem. Z usterek szemranie tła i lekkie falowanie krawędzi (gzymsy, liny ringu).

BONUSY

Tylko sylwetki reżysera i aktorów, zwiastuny i oferta DVD.

Jan / veroika

 

Premiera DVD: 17.03.2011

Dodaj swoją opinię
Ocena
Ocena 0.00 (0 głosów)
Podpis:
Nasze oceny
Film:4
Obraz:3
Dźwięk:3
Bonusy:1
Stopka techniczna
Obraz::kolor, 1.78:1, 16:9
Dźwięk::Dolby Digital 5.1, Dolby Digital Stereo
Napisy::PL
Płyta::2-warstwowa
Liczba scen::12
Bonusy::zwiastuny, notka(i) biograficzna(e), oferta DVD
Newsletter - przyłącz się!
Bądź na bieżąco, podaj swój e-mail, odbieraj newsy i korzystaj z promocji.
  Wybierz najbardziej interesujący dział, 
  a następnie kliknij Zapisz się.