CARRIE

Nasza ocena:3Nośnik:DVD
Tytuł polski:Carrie
Tytuł oryginalny:Carrie
Gatunek:horror
Kraj produkcji:USA
Rok produkcji:2013
Czas trwania:97 min.
Kategoria wiekowa:15 lat
Reżyseria:Kimberly Peirce
Obsada:Chloë Grace Moretz, Julianne Moore, Portia Doubleday, Gabriella Wilde, Ansel Elgort
Dystrybucja:Monolith Video
Opis
Uwspółcześniona ekranizacja książki Stephena Kinga.
Galeria
Historię Carrie tym razem oglądamy oczami reżyserki Kimberly Peirce. Kiedyś nakręciła świetne „Nie czas na łzy”, ale… Ale Brian De Palma też kiedyś był w formie i jego opowieści o pannie C. White bije dzisiejszą wersję pod każdym względem. Peirce pozmieniała to i owo, dodała trochę współczesnych gadżetów, bardziej wyeksponowała dewotyzm matki, lecz tak naprawdę pomysłu na film nie miała: po prostu starała się go nakręcić bardziej efektownie i dla dzisiejszej nastoletniej publiki, psychologia postaci poszła w kąt.

Co do fabuły, jest podobna: Carrie to wychowywana przez despotyczną matkę zahukana nastolatka, która przy pierwszej miesiączce odkrywa w sobie dar telekinezy – może poruszać przedmioty siłą woli. Mimo tego swych mocy używa rzadko, czasem w gniewie, gdy kłóci się z rodzicielką, czasem przeciw szkolnym prześladowcom… Zbliża się jednak bal maturalny, a na nim jej największa przeciwniczka chce Carrie ostatecznie upokorzyć…

Carrie De Palmy, czyli Sissy Spacek przeszła swą rolą do historii kina, Chloë Grace Moretz to nie grozi – gra w stylu produkcji dla młodych widzów, jest zbyt ładna i nie ma (przynajmniej tutaj) wielkiej charyzmy (może to kwestia wieku – Spacek miała w trakcie realizacji 26 lat, Moretz tylko 15). Nie przeraża, częściej irytuje. Drugi plan, może z wyjątkiem solidnej, choć i nie olśniewającej, Julianne Moore w roli matki gra na podobnym poziomie. Nie ma tutaj dusznego, mrocznego klimatu pierwowzoru, to po prostu opowieść o dziewczynie obdarzonej supermocami, bardziej komiksowa niż straszna…

ASPEKTY TECHNICZNE

Jak się nietrudno domyśleć w „Carrie” jest czego posłuchać!, zwłaszcza w ostatnich sekwencjach balu maturalnego,  destrukcji i zniszczenia będących następstwem prześladowań Carrie. Są więc basy towarzyszące wylewaniu krwi i upadkowi wiadra, jest basowy wybuch na stacji benzynowej oraz zawalenie domu Carrie, który grzebie ją samą i jej matkę. Pięknie rozseparowano sceny efektu wybuchu gniewu Carrie: kable wysokiego napięcia rozsiewają dookoła iskry, wybucha ogień, którego płomienie huczą, z sufity leci deszcz wody z syczących spryskiwaczy. Stoły, krzesła i ludzkie ciała zderzają się ze sobą i obijają o ściany.  W domu Carrie pod stopami jego mieszkanek skrzypi drewniana podłoga.

Obraz wyraźny, z duża ilością detali tła oraz wyraźnym kontrastem. Kolory jasne i żywe charakteryzują sceny szkolne i plenerowe, barwy brązowe, szare i pastelowe mają sekwencje  domu Carrie. Troszkę zbyt pomarańczowe wydają się twarze bohaterek, a momentami pojawiają się falowania krawędzi (drzwi, szafki szkolne).

BONUSY

Oprócz zwiastuna jest dosyć ciekawy i obszerny materiał zakulisowy podzielony na tematy – „Creating Carrie” (20 min) Mowa tam o książce Stephena Kinga i jej aspektach: relacjach z córki z matką oraz dorastaniu. Reżyserka filmu wyjaśnia dlaczego przywiązywała wagę do poszczególnych wątków takich jak bycie outsiderem oraz że zdecydowała się zrealizować film by współcześni nastolatkowie mogli rozpoznać takie zjawiska z ich życia jak cyberprzemoc. Grająca Carrie Chloë Grace Moretz przyznaje że łatwo jej było wejść w rolę dręczonej przez rówieśników Carrie, bo sama doświadczyła ze strony zazdrosnych o jej popularność rówieśników prześladowań. W materiale usłyszymy i zobaczymy ile trudności wiązało się ze sceną oblewania Carrie świńską krwią (w filmie przelano 4 tysiące litrów krwi) oraz jak realizowano sceny z efektami specjalnymi.  Trzecim bonusem jest bardzo zabawny filmik „Telekinetic: coffee shops surprise”, będący właściwie zapisem z ukrytej kamery zamontowanej w knajpce, w której inscenizuje się sytuacje związaną z telekinezą.

Jan/veroika

 

Dodaj swoją opinię
Ocena
Ocena 0.00 (0 głosów)
Podpis:
Nasze oceny
Film:3
Obraz:4
Dźwięk:4
Bonusy:2
Stopka techniczna
Obraz::kolor, 2.35:1. 16:9
Dźwięk::Dolby Digital 5.1
Ścieżki dźwiękowe::polska (lektor), angielski, czeski, węgierski
Napisy::PL, CZ, BUŁ, HEB, RUM, WĘG, ARA
Płyta::2-warstwowa
Liczba scen::8
Bonusy::zwiastun, materiał zakulisowy, dodatkowe filmy
Newsletter - przyłącz się!
Bądź na bieżąco, podaj swój e-mail, odbieraj newsy i korzystaj z promocji.
  Wybierz najbardziej interesujący dział, 
  a następnie kliknij Zapisz się.