CAR

Data premiery:24.02.2011Nośnik:DVD
Tytuł polski:Car
Tytuł oryginalny:Tsar
Gatunek:biograficzny, kostiumowy
Kraj produkcji:Francja, Rosja
Rok produkcji:2008
Czas trwania:119 min
Kategoria wiekowa:15 lat
Reżyseria:Paweł Łungin
Obsada:Piotr Mamonow, Oleg Jankowskij, Jurij Kuzniecow, Aleksandr Domogarow
Dystrybucja:Kino Świat
Opis
Oglądając wyczyny Iwana Groźnego, nie sposób nie uciec od refleksji nad najnowszą historią Rosji.
Galeria

Jest rok 1565. W rządzonej przez cara Iwana Groźnego Rosji nasila się terror skierowany przeciwko domniemanym wrogom władcy, mającego obsesję na punkcie wewnętrznego (opozycja) i zewnętrznego (Polska pod rządami Zygmunta Augusta) zagrożenia kraju. Specjalnie utworzona instytucja opryczniny niezwykle krwawo rozprawia się z potencjalnymi spiskowcami, a jej funkcjonariusze gwałcą, rabują i mordują kogo popadnie. Niezwykle religijny Iwan jest przy tym głęboko przeświadczony, że działa w imieniu Boga i że kto podnosi rękę na niego, podnosi także rękę na majestat boski.

W takiej właśnie sytuacji stanowisko metropolity (poprzedni ze strachu przed okrutnym władcą schronił się w klasztorze) obejmuje mnich Filip, dawny przyjaciel cara. Filip postanawia wpłynąć na władcę i zmienić jego politykę wobec narodu.

Analogia pomiędzy Iwanem Groźnym a Stalinem nasuwa się sama – obydwaj byli tyranami krwawo rozprawiającymi się z wewnętrzną opozycją i utrzymującymi naród w strachu i ślepym posłuszeństwie. Obydwaj sprawili także, że rozwój cywilizacyjny Rosji został zahamowany, a negatywne skutki takiej polityki miały dalekosiężny wpływ na społeczeństwo rosyjskie. W opowieści o Iwanie Groźnym – czemu nie zaprzecza sam reżyser – kryje się zatem drugie dno.

Od strony wizualnej jest to imponujące widowisko kostiumowe, zrealizowane z wielką dbałością o najdrobniejszy detal historyczny, ale nietracące z pola widzenia także ludzkich charakterów. W tym sensie jest to również pasjonujące starcie dwóch wielkich osobowości i wizji sprawowania rządów, choć raczej nietrudno przewidzieć, kto w tym sporze zwyciężył.

ren
Dodaj swoją opinię
Ocena
Ocena 0.00 (0 głosów)
Podpis:
Newsletter - przyłącz się!
Bądź na bieżąco, podaj swój e-mail, odbieraj newsy i korzystaj z promocji.
  Wybierz najbardziej interesujący dział, 
  a następnie kliknij Zapisz się.