BROKEN FLOWERS

Nasza ocena:5Nośnik:DVD
Tytuł polski:Broken Flowers
Tytuł oryginalny:Broken Flowers
Gatunek:obyczaj
Kraj produkcji:USA, Francja
Rok produkcji:2005
Czas trwania:101 min
Kategoria wiekowa:15 lat
Reżyseria:Jim Jarmusch
Obsada:Bill Murray, Julie Delpy, Jessica Lange, Chloe Sevigny, Tilda Swinton, Sharon Stone, Jeffrey Wright
Dystrybucja:Best Film
Opis
Podróż szlakiem serc.
Galeria

Wiodący dostatnie życie Don Johnston, wkraczający w wiek mocno dojrzały dawny uwodziciel korzystający garściami z uroków życia i młodości, zostaje rzucony przez o wiele młodszą Sherry. Dochodzi do niego niewesoła prawda o tym, że najlepsze lata ma już za sobą, że tak naprawdę oprócz stabilnej sytuacji materialnej niczego w życiu nie osiągnął, nie ma nikogo bliskiego sercu, a jego życie nie ma celu. Jego przygnębienie potęguje wiadomość, że ma 19-letniego syna, o czym dowiaduje się z niepodpisanego listu od jednej z byłych dziewczyn. Don postanawia dyskretnie ustalić, która z nich wysłała ów list, udaje się więc w podróż po Stanach i odwiedza swoje byłe kochanki.

Za „Broken Flowers” Jim Jarmusch był nominowany do Złotej Palmy, a w Cannes otrzymał nagrodę jury. Nic w tym dziwnego, jest to bowiem jeden z najlepszych, jeśli nie najlepszy film tego reżysera. Prosta forma kryjąca głęboką treść, gorzką refleksję, ale i nutę subtelnego humoru dopełniona doskonałą grą znamienitych aktorów dała w efekcie niesamowitą filmową opowieść, jaką mógł nakręcić tylko Jim Jarmusch. Film zawiera ulubiony motyw reżysera – motyw podróży jako metafory ludzkiego życia i skłania do zastanowienia się nad jego sensem, przemijaniem, celem, nad samotnością i potrzebą posiadania kogoś bliskiego. Otwarte zakończenie daje nadzieję, że bohater ma szansę ułożyć sobie jeszcze życie, co sprawia, że film jest jest jeszcze bliższy rzeczywistości, która nigdy nie jest nam znana do końca, bo nigdy nie wiadomo, co przyniesie jutro.

Płyta ukazała się w ramach serii „Filmowe strony świata”.

ASPEKTY TECHNICZNE

Kolory w większości filmu przytłumione, wpadające w granat w ciemnych ujęciach. Światło słoneczne w scenach plenerowych dodaje im życia i ciepła oraz soczystości. W snach-reminiscencjach barwy są przejaskrawione, odrealnione, a faktura zdjęć jest ziarnista. Ostrość intencjonalnie zmiękczona, na gładkich powierzchniach widać leciutkie szemranie tla.

Ścieżka dźwiękowa jest jedynie w wersji oryginalnej, kwestie aktorów są dobrze słyszalne i wyraźne. Prócz sączącej się stonowanej muzyki w głośnikach dominują dialogi. Dookolność, na przykładzie szumu ulicznego i odgłosów silników samochodów, słychać głównie w scenach plenerowych.

BONUSY

Dodatki są króciutkie, z polskimi napisami, a znalazły się w nich: zdjęcia próbne – w materiale „Dziewczyny w autobusie” (1.41 min), przedstawiający kolejne klapsy „przekrój” filmu zatytułowany „Broken Flowers: od początku do końca” (7.39 min), realizacja sceny na farmie z wypowiedzią reżysera – w dodatku „Na farmie” (4.19 min), prócz tego plansza reklamowa płyty ze ścieżką dźwiękową z filmu i książeczka z sylwetkami aktorów i twórców filmu.

itk


Premiera DVD: 18.10.2012

Dodaj swoją opinię
Ocena
Ocena 0.00 (0 głosów)
Podpis:
Nasze oceny
Film:5
Obraz:3
Dźwięk:3
Bonusy:2
Stopka techniczna
Obraz::kolor, 1.78:1, 16:9
Dźwięk::Dolby Digital 5.1
Ścieżki dźwiękowe::angielska
Napisy::PL
Płyta::1-warstwowa
Liczba scen::20
Bonusy::zwiastun, materiały zakulisowe, materiał promocyjny, książeczka
Newsletter - przyłącz się!
Bądź na bieżąco, podaj swój e-mail, odbieraj newsy i korzystaj z promocji.
  Wybierz najbardziej interesujący dział, 
  a następnie kliknij Zapisz się.