BOSO PRZEZ ŚWIAT – BRAZYLIA

Nasza ocena:5Nośnik:DVD
Tytuł polski:Boso przez świat – Brazylia
Tytuł oryginalny:Boso przez świat – Brazylia
Gatunek:dokument
Kraj produkcji:Polska
Rok produkcji:2009
Czas trwania:121 min
Kategoria wiekowa:b.o.
Reżyseria:Wojciech Cejrowski
Obsada:Wojciech Cejrowski
Dystrybucja:TVP
Opis
Jeżeli na emeryturę, to do Brazylii.
Galeria

I klimat tam przyjaźniejszy, i życie łatwiejsze, groszowa polska emerytura w zupełności wystarczy, by w brazylijskich dzielnicach tzw. biedy wieść zupełnie przyjemną egzystencję. Tak zwanej, bo w pierwszym odcinku swojego dokumentu poświęconego temu krajowi Wojciech Cejrowski udowadnia, że to, co my, Europejczycy, postrzegamy jako biedę, niekoniecznie nią jest. Są tylko różne potrzeby i różne sposoby ich zaspokajania. Poparciu tej tezy służą wizyty w domach „biedaków”. Może i nie mają okien, ale po co okna w takim klimacie?, może ich mieszkańcy nie mają butów, ale i nie mają kredytu w banku, który będą spłacać przez najbliższe 30 lat.

W drugim odcinku coś dla tych, którzy lubią dobra materialne, a zwłaszcza ich kwintesencję – złoto. Odwiedzamy wraz z autorem dokumentu kopalnię tego kruszcu. Brazylijskie kopalnie złota wbrew skojarzeniom ze słowem kopalnia położone są na rzekach, na specjalnych platformach, na których przepłukuje się pobrany z dna muł.

Trzeci odcinek poświęcony jest kaboklom, czyli wiodącym wędrowny (płynący?) tryb życia „amazońskim Cyganom”. Mieszkają całymi rodzinami na łodziach, mniej lub bardziej okazałych, i są praktycznie samowystarczalni.

Rzeki to najwygodniejsze drogi w nieprzebytej dżungli. Można po nich pływać jak kabokle, ale można też poznawać Amazonię podróżując luksusowym statkiem, na którego zwiedzaniu upływa kolejny odcinek. Jest na nim basen, bez piranii, jest siłownia, restauracja z wybornym menu i wszystko, co potrzeba. Może jedynie smaku przygody brak.

Dokładnie odwrotnie jest na zwykłych statkach, którymi podróżują zwykli Brazylijczycy. Już samo spanie w jednym z gęsto porozwieszanych na pokładzie (w tym piętrowo) hamaków może dostarczyć wielu niezapomnianych emocji. Wszystkie posiłki codziennie są takie same, ale za to na pewno świeże – z braku lodówek żywe jedzenie podróżuje wraz z pasażerami, tyle że pod pokładem.

Tytuły 24-minutowych odcinków tej serii to: „Bieda”, „Kopalnia złota”, „Kabokle”, „Statek”, „Rejs dla zuchwałych”.

ASPEKTY TECHNICZNE

Obraz typowy dla dokumentu, kiedy warunki pracy kamery nie są idealne. Kolory na ogół naturalne, czasem prześwietlone, przesłonecznione. W ciemniejszych ujęciach szemrze tło, ostrość zmiękczona, kontury rozmyte. Pojawia się schodkowanie krawędzi. W bardzo ciemnych scenach lekkie smużenie postaci w ruchu.

Dźwięk dobry, głos Wojciecha Cejrowskiego słychać bez problemu, od czasu do czasu dobiegają nas odgłosy tła, najczęściej z nałożonym na nie podkładem muzycznym. Niekiedy odgłosy wyciszone są całkowicie i słychać tylko muzykę.

BONUSY

Oferta TVP.

itk

 

Dodaj swoją opinię
Ocena
Ocena 0.00 (0 głosów)
Podpis:
Nasze oceny
Film:5
Obraz:3
Dźwięk:3
Bonusy:0
Stopka techniczna
Obraz::kolor, 1.78:1, 16:9
Dźwięk::Dolby Digital Stereo
Ścieżki dźwiękowe::polska
Napisy::PL/N
Płyta::2-warstwowa
Liczba scen::5 odcinków
Bonusy::oferta DVD
Newsletter - przyłącz się!
Bądź na bieżąco, podaj swój e-mail, odbieraj newsy i korzystaj z promocji.
  Wybierz najbardziej interesujący dział, 
  a następnie kliknij Zapisz się.