BIG BANG

Nasza ocena:4Nośnik:DVD
Tytuł polski:Big Bang
Tytuł oryginalny:Big Bang
Gatunek:komedia, science fiction
Kraj produkcji:Polska
Rok produkcji:1986
Czas trwania:89 min
Kategoria wiekowa:12 lat
Reżyseria:Andrzej Kondratiuk
Obsada:Janusz Gajos, Roman Kłosowski, Iga Cembrzyńska, Ludwik Benoit, Franciszek Pieczka, Zofia Merle
Dystrybucja:Vision
Opis
UFO kontra Polacy.
Galeria

„Big Bang” to trochę zapomniany już dziś telewizyjny film Andrzeja Kondratiuka. Film niedookreślony gatunkowo (ni to komedia, ni dramat, ni science fiction, ni thriller – pojawiają się w nim elementy wszystkich tych gatunków), nakręcony z udziałem wspaniałych aktorów.

Temat jest wielce oryginalny (jak na polskie kino): oto w małej wsi na Mazowszu lądują ufoludki. Ich zamiary są niejasne, mieszkańcy za bardzo nie wiedzą więc, jak się zachować. W końcu zbierają się w jednej z chat, by przedyskutować temat. Zebranie zaczyna się rozmową o Obcych i sposobie ich powitania, a kończy pijatyką i kłótniami…

Niskobudżetowy film rozgrywa się głównie we wnętrzu jednej chaty i przypomina w dużej mierze teatr telewizji. Elementy zaczerpnięte z różnych filmowych gatunków układają się w nim w dość gorzki, satyryczny portret Polaków – w pewnym momencie UFO schodzi na dalszy plan i zebranie staje się kolejną okazją do wypicia (może zresztą od początku tym było…), a z bohaterów wyłazi ich małostkowość, egoizm, zacofanie i typowa polska zawiść (chociażby w stosunku do pastucha, który włada kilkoma językami). Trochę to wszystko zabawne, a trochę tragiczne. Scenariusz jest pełen znakomitych dialogów, niektórych widzów może jednak razić sposób gry wygłaszających je aktorów – manieryczny, mający więcej wspólnego z deskami scenicznymi niż z kinem. To film dla koneserów, odbiorców oczekujących czystej rozrywki dość szybko może znudzić…

Co zaś do samego tematu, to został on zainspirowany najprawdopodobniej tak zwanym zdarzeniem w Emilcinie. Nieopodal owej wsi w 1978 roku prosty rolnik Jan Wolski natknął się – tak przynajmniej zeznawał – na statek kosmiczny i jego pasażerów. Rolnik podwiózł ufoludki furmanką, a potem został przez przybyszów zbadany. Po badaniach i poczęstunku obie strony grzecznie się pożegnały i rolnik wrócił do wsi. Nie udowodniono mu kłamstwa (badał go psychiatra, socjolog, wypytywał zoolog), nie znaleziono jednak także żadnych dowodów na wizytę pozaziemskich gości… Dziś w Emilcinie stoi pomnik poświęcony temu niezwykłemu wydarzeniu.

ASPEKTY TECHNICZNE

Dobrze, że film opiera się głównie na dialogach, które wprawdzie w stereo, ale brzmią wyraźnie i zrozumiale. Gdzieś tam w tle brzmi „kosmiczny”, lekko piszczący imitujący dźwięk klawiszy podkład dźwiękowy czy śpiew ptaków o poranku. 

Jeśli chodzi o obraz – co tu dużo mówić – nie jest dobrze. Pojawiają się wszelkiej maści śmieci analogowe: kropy, włosy, szerokie zielone poziome pasy przecinające obraz, który bywa chwilami niestabilny. Dochodzą do tego usterki transferu w postaci szemrania tła, połamanych krawędzi i mocnych przeostrzeń skutkujących aureolkami wokół postaci. Kontrast kiepski, podobnie jak bardzo zmiękczona ostrość, która sprawia, że umyka nam... mimika twarzy. Kolory dziwne – zbyt jaskrawe, np. czerwienie, i nietrzymające się konturów. Słowem jest czego słuchać, a patrzeć na co – poza aktorskim kunsztem – nie bardzo!

BONUSY

sylwetki aktorów i reżysera (8), oferta DVD dystrybutora i potężna garść zwiastunów.

Jan / veroika

 

 Premiera DVD: 28.09.2011

 

Dodaj swoją opinię
Ocena
Ocena 0.00 (0 głosów)
Podpis:
Nasze oceny
Film:4
Obraz:2
Dźwięk:3
Bonusy:1
Stopka techniczna
Obraz::kolor, 1.33:1, 4:3
Dźwięk::Dolby Digital Stereo
Ścieżki dźwiękowe::polska
Płyta::1-warstwowa
Liczba scen::12
Bonusy::zwiastuny, notka(i) biograficzna(e), oferta DVD
Newsletter - przyłącz się!
Bądź na bieżąco, podaj swój e-mail, odbieraj newsy i korzystaj z promocji.
  Wybierz najbardziej interesujący dział, 
  a następnie kliknij Zapisz się.