BELLA I SEBASTIAN

Nasza ocena:4Nośnik:DVD
Tytuł polski:Bella i Sebastian
Tytuł oryginalny:Belle et Sébastien
Gatunek:przygoda
Kraj produkcji:Francja
Rok produkcji:2013
Czas trwania:100 min.
Kategoria wiekowa:7 lat
Reżyseria:Nicolas Vanier
Obsada:Félix Bossuet, Tchéky Karyo, Margaux Chatelier, Andreas Pietschmann, Dimitri Storoge
Dystrybucja:Monolith Video
Medal:niebieski
Opis
Bohaterski psiak czy przebiegły zabójca?
Na powyższe pytanie są dwie odpowiedzi: dla mieszkańców małej francuskiej alpejskiej wioski zagryzający owce czworonóg to bestia, którą należy jak najszybciej odstrzelić. Dla małego sieroty Sebastiana śnieżnobiałe (po kąpieli) psisko okazuje się być najlepszym przyjacielem i obrońcą, zranionym zwierzęciem potrzebującym odrobiny ciepła i zaufania. Akcja filmu toczy się w roku 1943, na pograniczu francusko-szwajcarskim, a więc na terenach okupowanych, stąd w filmie oprócz wiodącego wątku przyjaźni chłopca i psa (konkretnie pirenejskiego psa górskiego) znalazły się wątki dotyczące uchodźców przeprawiających się przez góry i życia pod butem wroga.

Film jest wysmakowaną estetycznie (piękne zdjęcia nieskażonej cywilizacją przyrody i górskich plenerów) ekranizacją powieści Cécile Aubry. Nie pierwszy raz zresztą przenoszonej na ekran – był już serial, było nawet japońskie anime! Nicolas Vanier zmienił to i owo (chłopiec jest nieco starszy niż w książce, dodany został wątek przeprawy żydowskich uchodźców), ale generalnie pozostał wierny oryginałowi: to poruszająca opowieść o odkrywaniu świata, wzruszającej przyjaźni, poszanowaniu praw natury. Wojna jest w niej tłem, dodatkiem, ale determinuje wiele zachowań i zdarzeń. Porządne kino familijne, polecane zwłaszcza tym dzieciom, które potrafią się na chwilę skupić, nie oczekują, że nieustannie będzie się coś działo – akcja toczy się bowiem dość wolno i brak tu spektakularnych sekwencji akcyjnych (może z wyjątkiem zimowych finałowych sekwencji przeprawy).

ASPEKTY TECHNICZNE

Film jest przepiękny wizualnie co sprawia, że nawet dorośli znajdują w jego oglądaniu niesamowitą przyjemność. Kolory wszystkich pór roku odmieniają się na wszelkie sposoby w tęczowych kolorach i odcieniach. Mamy więc soczystą, jasną zieleń wiosennych traw, lazur nieba i barwną paletę kolorowych letnich kwiatów, kasztanowe, rdzawe i pomarańczowe odcienie brązu malującego jesienne drzewa czy jaskrawą biel śniegu zimowego, dnia zmieniającą się nocą kiedy śnieg nabiera odcieni granatu i błękitu. Na bladych przeważnie twarzach bohaterów wykwitają różowe rumieńce. Ostrość idealna – ostre krawędzie przedmiotów odcinają się od tła, na jego tle widać najmniejszy detal, można wręcz policzyć pojedyncze włoski sierści Belli, czy kłaczki na zgrzebnym odzieniu Sebastiana i wieśniaków.  

Dźwięk bardzo dobry, góry żyją pełnią życia i czuje się to w ścieżce dźwiękowej. W tyłach pobekują owce, trzeszczą palące się w kominku szczapy, wyją wilki. Basowo grzmi schodząca z gór lawina, która długo jeszcze.  

BONUSY

Zwiastun.

Jan/veroika

Zobacz również
Dodaj swoją opinię
Ocena
Ocena 0.00 (0 głosów)
Podpis:
Nasze oceny
Film:4
Obraz:5
Dźwięk:4
Bonusy:0
Stopka techniczna
Obraz::kolor, 2.40:1, 16:9
Dźwięk::Dolby Digital 5.1
Ścieżki dźwiękowe::polska (dubbing)
Bonusy::zwiastun
Newsletter - przyłącz się!
Bądź na bieżąco, podaj swój e-mail, odbieraj newsy i korzystaj z promocji.
  Wybierz najbardziej interesujący dział, 
  a następnie kliknij Zapisz się.